Uważajmy na zatrucia pokarmowe w trakcie organizacji przyjęć I-komunijnych
Zatrucia pokarmowe
Zatruciem pokarmowym nazywamy ostre schorzenie przewodu pokarmowego, występujące w krótkim czasie po spożyciu potraw lub produktów spożywczych zawierających chorobotwórcze bakterie, toksyny, pasożyty, rotawirusy lub zanieczyszczenia chemiczne. Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Polsce są bakterie i wirusy: salmonella, campylobacter, pałeczka czerwonki, pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty, laseczka jadu kiełbasianego, listeria oraz rotawirusy. Chorobotwórcze drobnoustroje, a zwłaszcza wytwarzane przez nie toksyny wywołują zwykle podrażnienie i ostry stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit. Stan zapalny powoduje wzrost przepuszczalności ściany jelit. Woda z osocza krwi przechodzi wówczas z naczyń krwionośnych do światła jelita, a drobnoustroje i ich toksyny są usuwane z wymiotami i biegunką. Czas, jaki upływa od chwili spożycia zatrutego pokarmu do wystąpienia objawów, różni się w zależności od rodzaju drobnoustroju. Najczęściej wynosi 6-36 godzin.
W ciepłej porze roku bakterie rozwijają się szybciej i zakażają tzw. wrażliwe surowce dla przetwórstwa spożywczego – np. jaja, mięso, mleko, itp. Najwięcej zatruć pokarmowych powodują nieświeże wyroby cukiernicze z dodatkiem kremów, lody przygotowywane metodą nieprzemysłową (nie z proszku), garmażeryjne sałatki jarzynowe z majonezem oraz potrawy z jaj, mięsa, ryb, ich przetwory i konserwy. Są one narażone na szybkie zepsucie ze względu na dużą zawartość wody i skład chemiczny, stanowiący dobre podłoże do rozwoju mikroorganizmów. W związku z tym latem zdarza się więcej zaburzeń przewodu pokarmowego związanych ze spożyciem pokarmów zawierających substancje szkodliwe dla zdrowia.
Zasady samoobrony przed zakażeniami pokarmowymi
▪ codzienna ostrożność
▪ zakażone produkty mają czasem smak i zapach zjełczałego tłuszczu – takich unikajmy!
▪ unikajmy puszek, które mają wzdęte wieczka
▪ najtańszy "antybiotyk" to mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków
Bezpieczne przechowywanie żywności
Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce
Przechowywanie w lodówce jest ważnym sposobem utrzymywania żywności w sposób bezpieczny. Niska temperatura ułatwia utrzymanie świeżości i spowalnia wzrost szkodliwych mikroorganizmów. Ten sposób przechowywania nie zmienia właściwości żywności. Właściwa temperatura wewnątrz lodówki to 50 C na środkowej półce. Jednak temperatura nie jest taka sama w każdym miejscu wewnątrz lodówki. Uwzględniając te różnice, możesz przechowywać swą żywność w optymalnych warunkach. Najbardziej zimnym miejscem w lodówce jest dolna półka znajdująca się ponad pojemnikami dla warzyw (20 C). Jest to miejsce przeznaczone dla świeżego mięsa i ryb. Ułożenie tych produktów na dole ma dodatkowe znaczenie – zapobiega to skapywaniu z nich treści na inne produkty.
Jaja, produkty mleczne, wędliny, ciastka oraz produkty oznakowane przy użyciu zwrotu „po otworzeniu przechowuj w lodówce” powinny być przechowywane na środkowych półkach (4-50 C) oraz na półce górnej (80 C). Szuflady na dole (do 100 C) są przeznaczone dla warzyw i owoców, które w niższych temperaturach mogłyby być uszkodzone. Pojemniki lub półki na wewnętrznej stronie drzwi lodówki (10 – 150 C) są przeznaczone dla produktów, które wymagają tylko lekkiego schłodzenia. Dotyczy to np. napojów, musztardy i masła.
Nie wkładaj do lodówki zbyt dużo pożywienia. Jeżeli jest ona przeciążona, co oznacza, że nie ma przestrzeni pomiędzy poszczególnymi produktami, to wtedy dochodzi do zaburzeń cyrkulacji powietrza, co z kolei zaburza osiągnięcie właściwej temperatury. Lodówka nie będzie pracować efektywnie, jeżeli doprowadzimy do zbieranie się w niej szronu. Należy ją regularnie rozmrażać przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem odrobiny octu, aby usunąć zapachy.
Zwróć uwagę, że niektóre produkty nie wymagają przechowywania w lodówce, a nawet w takich warunkach tracą swą jakość. Są to np. egzotyczne owoce, pomidory, rośliny strączkowe, ogórki i cukinia. Chleb przetrzymywany w lodówce szybciej czerstwieje. Warzywa i owoce, które powinny dojrzeć przed spożyciem, również powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.
W lecie należy pokrętło temperatury nastawić na silniejsze działanie niż w zimie. Zawsze upewniaj się, czy drzwi lodówki są szczelnie zamknięte. Otwieraj lodówkę tylko wtedy, gdy jest to niezbędne i zamykaj jak najszybciej.
Przed umieszczeniem w lodówce produkty należy owinąć lub przykryć, aby zapobiegać utracie wilgoci i smaku. Resztki jedzenia należy wkładać do czystych, szczelnych pojemników. Nie wkładaj do lodówki dużych ilości ciepłego pożywienia, ponieważ to podwyższa temperaturę w całej lodówce; najpierw schłódź żywność w temperaturze pokojowej (ale pamiętaj, że pozostałości produktów gotowanych powinny być umieszczane w lodówce w ciągu 2 godzin po ich przygotowaniu).
Zamrażanie produktów spożywczych
Dlaczego zamrażanie jest dobrym sposobem przechowywania produktów spożywczych?
Zamrożenie opóźnia psucie się produktów spożywczych zmniejszając aktywność enzymów uczestniczących w procesach prowadzących do zepsucia oraz zapobiega namnażaniu się w nich mikroorganizmów. Woda zawarta w produktach zamarzając tworzy drobne kryształki i staje się nieosiągalna dla bakterii, które potrzebują jej w swoich procesach metabolicznych. Jednak większość mikroorganizmów (poza pasożytami) przeżywa zamrażanie. Dlatego należy zachować ostrożność zarówno przed zamrożeniem jak i po rozmrożeniu produktu spożywczego.
Jak długo można trzymać produkty spożywcze w zamrażalniku?
W domowej zamrażarce produkty spożywcze mogą być bezpiecznie przechowywane przez 3 do 12 miesięcy bez pogorszenia ich jakości. W indywidualnych przypadkach ten okres może się różnić. Dlatego najlepiej sprawdzić informację umieszczoną na etykiecie produktu.
Pamiętaj: • Zamrażalnik należy nastawić na temperaturę -180C lub niższą. • W odróżnieniu od lodówki, produkty spożywcze przechowywane w zamrażarce
należy układać ciasno aby urządzenie pracowało sprawnie. • Korzystne jest zastosowanie odpowiednich opakowań, takich jak torby do
zamrażarki lub plastikowe pojemniki, aby przechowywane produkty nie uległy
uszkodzeniu. • Unikaj wkładania do zamrażalnika gorących produktów, ponieważ to powoduje
wzrost temperatury w zamrażalniku i może uszkodzić inne produkty. • Przed zamrożeniem produkty powinny być schłodzone. Upewnij się przed
rozpoczęciem gotowania, że wyjęty z zamrażalnika produkt spożywczy
całkowicie rozmroził się. Produkty spożywcze, które były zamrażane a
następnie odmrażane, nie mogą być zamrażane ponownie.
Jak postępować z resztkami posiłków...
Najważniejszą sprawą jest pamiętanie, że żywność po przyrządzeniu powinna być przechowywana w lodówce lub zamrożona w ciągu dwóch godzin. Te dwie godziny obejmują okres, w którym potrawa jest już poza lodówką lub kuchenką czy piecykiem, zanim zostanie podana i okres przebywania na stole podczas posiłku. Pozostawienie żywności w temperaturze pokojowej przez ponad dwie godziny (lub jedną godzinę w upale), przyspiesza rozwój bakterii, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia. Takiej żywności nie powinno się wykorzystywać ponownie i najbezpieczniej jest ją wyrzucić. Jedzenie, które stało w temperaturze pokojowej niespełna dwie godziny może być wykorzystane, jeśli było przygotowane z zachowaniem zasad higieny. Należy używać czystych naczyń, myć często ręce i nie dopuszczać aby żywność miała kontakt z nieumytymi powierzchniami.
Nigdy nie zjadajmy resztek, co do których nie jesteśmy pewni, jak długo były przechowywane i w jakich warunkach. Również jeśli mamy wątpliwości co do wyglądu lub zapachu – bez wahania wyrzućmy taką żywność !
Uważajmy na zatrucia pokarmowe w trakcie organizacji przyjęć I-komunijnych
„Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg
Ogólnopolski Przegląd: „Ulubione Pieśni Jana Pawła II” – 13.05.2022r.
Zespół wokalny z naszej szkoły, w składzie : Marta Szatkowska, Marika Sobieraj, Jadwiga Rygielska, Szymon Śmigecki i Nikola Sieradzka ( keyboard), zaprezentował się na Ogólnopolskim Przeglądzie : „Ulubione Pieśni Jana Pawła II” w Wąbrzeskim Domu Kultury. Uczniowie otrzymali dyplomy i puchar. Serdecznie dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach za pomoc w czasie prób.
Opiekun Anna Polcyn.
Międzyszkolnym konkurs "Z historią przez wieki"
W dniu 6 maja 2022 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie "Z historią przez wieki" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Myśliwcu. Tegoroczna edycja dotyczyła znajomości wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja. Zuzanna Rasielewska z klasy VII oraz Leon Ciepiela z klasy VIII we wspólnych zmaganiach zajęli I miejsce. Warto zwrócić uwagę, że nasza szkoła po raz drugi z rzędu wygrała ten konkurs.
Za przygotowanie uczniów odpowiadał Łukasz Filipski.
Fotorelacja z obchodów Dnia Patrona
Dnia 5 maja 2022 roku obchodziliśmy 176 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza – Patrona naszej szkoły.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, dyrektor, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie klas 1-8.
Wszyscy mieli okazję do zapoznania się z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Uroczystość umiliły występy taneczne przedszkolaków. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie „Omnibus”, a uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w ciekawych prelekcjach.
Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
3
Nasz Patriotyzm- Narodowe Święto Konstytucji
Dnia 3 maja delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w gminnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Konstytucji. Obchody tego święta rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w kościele p w Trójcy Świętej w Książkach. Następnie uczniowie z klasy 7a i 8b wykonali Akademię w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach pod kierunkiem p. Magdaleny Kesler-Muzalewskiej.
W programie artystycznym uczniowie przedstawili rys historyczny uchwalenia Konstytucji 3 maja w oprawie słowno - muzycznej . W dniu 4 maja uroczysta Akademia została przedstawiona dla społeczności szkolnej jako lekcja patriotyzmu.
2
SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI W KSIĄŻKACH – II EDYCJA
Gmina Książki rozpoczyna realizację projektu „Szkoła Przyszłości w Książkach - II edycja”
Projekt jest realizowany w ramach RPKP Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
RPKP.10.00.00 Innowacyjna edukacja
RPKP.10.02.00 Kształcenie ogólne i zawodowe/
RPKP.10.02.02 Kształcenie ogólne
Wydatki kwalifikowalne projektu: 878 640,14 zł
Kwota dofinasowania projektu: : 834 660,14
Celem projektu jest poprawa efektywności i jakości kształcenia 240 uczniów Szkoły Podstawowej w Książkach poprzez rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, zindywidualizowanie podejścia do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi , rozwój kompetencyjny 28 nauczycieli oraz modernizacja informatycznej sieci komputerowej w budynku szkoły.
Termin realizacji projektu: 1 marca 2022r. – 31 sierpnia 2023r.
Od nowego roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej w Książkach mogą wziąć udział w wybranych zajęciach realizowanych w ramach projektu „Szkoła Przyszłości w Książkach - II edycja” .
Rodzaje zajęć:
- zajęcia kształtujące kompetencje cyfrowe
- zajęcia kształtujące kompetencje matematyczno- przyrodnicze
- zajęcia kształtujące umiejętność porozumiewania się w językach obcych: j. angielski i j. niemiecki
- zajęcia kształtujące umiejętność rozumienia, kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, krytyczne myślenia, rozwiązywanie problemów i umiejętność pracy zespołowej
- zajęcia specjalistyczne: logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne, emocjonalno – społeczne, inne o charakterze terapeutycznym
- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze
- warsztaty kształtujące umiejętność uczenia się
- kółka zainteresowań, warsztaty i laboratoria z przedmiotów przyrodniczych z wykorzystaniem metody eksperymentu
05.05.2022 Dzień Patrona Szkoły
Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy dla klas I – III
22 kwietnia 2022 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy dla klas I – III. Wzięło w nim udział 18 uczniów, po 3 przedstawicieli z każdej klasy. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych oraz docenienie uczniów o bogatej wiedzy o otaczającym świecie. Zadaniem dzieci było ustne udzielanie odpowiedzi na pytania czytane przez nauczyciela. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymali punkt w postaci cukierka. Uczestniczący w konkursie uczniowie wykazali się dużą znajomością wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Ostatecznie wyłoniono następujących zwycięzców: na etapie klas I – Agata Narloch; na etapie klas II – Antoni Chandzel i na etapie klas III – Maria Zaleśna. Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody. Organizatorem konkursu była pani Jolanta Kwaśniewska.
7
Konkurs plastyczny „Segregujesz- czysto żyjesz”
21.04.2022r. z okazji Dnia Ziemi odbył się apel, którego celem było utrwalenie treści ekologicznych. Wszyscy w tym dniu ubrali się na zielono. Uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych zaśpiewali piosenki ekologiczne. Dzieci z klasy piątej przedstawiły wiele ciekawych informacji kształtujących postawy proekologiczne oraz poczucie współodpowiedzialności za najbliższe otoczenie. Wójt Gminy Książki wręczył nagrody ufundowane przez Pana Pawła Lewalskiego Dyrektora PUKiM Ekosystem sp. z o.o. Dzięki pomocy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Mieszkaniowych Ekosystem Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Wąbrzeźnie mogliśmy wpłynąć na rozwój i pielęgnowanie artystycznych uzdolnień uczniów oraz przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Do konkursu przystąpiło 50 uczniów. Prace oceniało Jury w składzie: Katarzyna Krause, Danuta Jeżowska, Małgorzata Ziarnik.
Wyniki konkursu:
Kategoria I – KLASY 4 – EKO-KOMIKS
I miejsce - Barbara Feruś
II miejsce - Kalina Barszczewska
III miejsce - Marta Okońska
Wyróżnienie - Wiktoria Lewandowska , Alan Owsianik
Kategoria II – KLASY 5 - EKO-ZABAWKA
Wyróżnienie - Aleksandra Dziura, Zofia Marzec
Kategoria III – KLASY 6 - EKO-ZAKŁADKA
I miejsce - Nikodem Rokiciński
II miejsce - Kamila Zakrzewska
III miejsce - Weronika Matura
Wyróżnienie - Klaudia Nowak, Miłosz Bania
Kategoria IV – KLASY 7 - 8 - EKO – PLAKAT
I miejsce - Wiktoria Mędryk
II miejsce - Nadia Grzybek
III miejsce - Agata Rękas
Wyróżnienie - Zuzanna Rasielewska, Karolina Michewicz, Jakub Okoński, Marta Prusakowska
Kategoria IV – KLASY 3 - EKO-ROBOTY
I miejsce - Nina Krause
II miejsce - Zuzanna Gawińska
III miejsce - Wiktoria Szrajer
Wyróżnienie - Lena Szymańska, Nikola Palembas
Organizatorzy :
Małgorzata Ziarnik i Anna Polcyn
12
KRUS organizuje w okresie wakacji turnusy rehabilitacyjne
Więcej informacji na temat turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci rolników znajdą Państwo w załączonym linku.
Serdeczne życzenia ...
KONKURS RECYTATORSKI „NA SKRZYDŁACH PEGAZA”
11 kwietnia 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbył się konkurs recytatorski, którego celem było propagowanie wśród młodzieży poezji i twórczości polskich poetów i pisarzy nawiązujących w swoich utworach do Polski, rozbudzanie wrażliwości na piękno literatury polskiej, rozwijanie uzdolnień, a także doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz uwrażliwianie na piękno i bogactwo form ekspresji w języku polskim.
Organizatorami konkursu były nauczycielki języka polskiego: pani Marlena Barszczewska, pani Iwona Domaciuk, natomiast wygłaszane z pamięci teksty oceniali: pani Katarzyna Jędrzejewska, pani Małgorzata Ziarnik, pani Katarzyna Zaworska, pan Jerzy Cyran.
W miłej atmosferze wysłuchaliśmy recytacji w wykonaniu uczniów klas IV –VIII, którzy odtworzyli teksty najwybitniejszych polskich poetów, a w przerwie na obrady komisji, zobaczyliśmy inscenizację II części „Dziadów” Adama Mickiewicza, którą przygotowali uczniowie klas VII pod kierunkiem pani Marleny Barszczewskiej.
Na zakończenie wręczono nagrody, a także dyplomy i słodkie upominki.
I miejsce zajęła uczennica klasy V a – Maja Szymborska.
II miejsce zajęła uczennica klasy VII a – Weronika Wiśniewska.
III miejsce zajęli: uczeń klasy IV b – Maciej Macikowski oraz uczennica klasy VII c – Zuzanna Rasielewska.
Wyróżniono również uczennicę klasy VIII b – Darię Grębosz oraz ucznia klasy VIII c – Wojciecha Kamyckiego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
2
Deutsch- und Englischstunde - lekcja języka niemieckiego i angielskiego
8 kwietnia uczniowie kilku klas mieli możliwość wzięcia udziału w nietypowych lekcjach języka niemieckiego i angielskiego prowadzonych przez pana Olafa Slaghekke. Uczniowie klasy 5a (grupa niemiecka), 8a i 7a skorzystali z takiej szansy po raz drugi , natomiast klasa 7c i 8b uczestniczyła w zajęciach po raz pierwszy.
Teamarbeit - czyli praca całą grupą zdecydowanie przypadł uczniom do gustu. Umiejętności językowe naszych uczniów także nie budzą większych zastrzeżeń Ważne, że wszyscy dobrze się bawili.
A. Krause
Konkurs Recytatorski: ,,Wiosna, ach to ty".
W piątek 1 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski, pt: ,,Wiosna, ach to ty".
Celem konkursu było: popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich, prezentacja i promowanie talentów uczniów, motywowanie do występów publicznych.
Prezentacje odbywały się pod czujnym okiem Jury w składzie: p. Katarzyna Jędrzejewska, p. Marlena Barszczewska, p. Hanna Kordowska.
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niebywałymi zdolnościami recytatorskimi!!!. Jury oceniało: pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację słowną tekstu ( tempo, intonacje, dykcje), kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny ( uzasadniony gest, ruch sceniczny, strój i rekwizyty).
Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców w każdej grupie wiekowej. Laureaci I, II i III miejsca otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu - słodki upominek.
Serdecznie gratuluję wszystkim uczniom, a wychowawcom i rodzicom dziękuję za pomoc w przygotowaniach do konkursu.
organizator: Magdalena Uniatowska
Brawa dla naszych piłkarzy!
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku na szczeblu powiatowym w kategorii U10. Nasi mali piłkarze po zaciętych pojedynkach zajęli pierwsze, tym samym awansując do finału wojewódzkiego. Skład: Miłosz Witomski, Kacper Wańczyk, Aleksander Lipiński, Wiktor Rabanowski, Maksymilian Michalski, Aleksander Zarembski, Wojtek Rękas, Julian Węgliński, Patryk Skwark, Kacper Wiśniewski, Miłosz Pastuszak.
Lekcje języka polskiego
Na lekcji języka polskiego prowadzonej przez panią Katarzynę Kikulską, w ramach podsumowania pracy z lekturą "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego - uczniowie klasy 8A podzielili się na trzy grupy, a ich zadanie polegało na stworzeniu fragmentu muru z czasów II Wojny Światowej. Warto wspomnieć, że 27 marca obchodziliśmy 79. rocznicę Akcji pod Arsenałem. Była to jedna z najgłośniejszych akcji polskiego podziemia. Historia, na której wychowywały się pokolenia.
"Mały Książę" to jedna z ulubionych lektur szkolnych. Na jednej z lekcji języka polskiego, uczniowie klasy 7C stworzyli projekty gadżetów związanych z tym utworem. Prace zawierają najważniejsze cytaty oraz symbole zawarte w książce. Powstały m. in. kubki oraz koszulki, które odzwierciedlają to, co w utworze najważniejsze i o czym warto pamiętać.
K.Kikulska
9
Wyjazd do Teatru Baj Pomorski
25 marca 2022r. uczniowie klas 4a i 4b wraz z wychowawcami oraz panią M.Ziarnik pojechali do Torunia do Teatru Baj Pomorski. Dzieci obejrzały spektakl pod tytułem "Księga dżungli". Przedstawienie zrobiło na dzieciach duże wrażenie . Klasyczne opowiadania ze zbioru ,,Księga Dżungli" R. Kiplinga ułożone zostały w wartką historię chłopca wychowanego w lesie przez wilki. W spektaklu krok po kroku przedzieraliśmy się przez najgłębsze zakątki tropikalnej puszczy, poznając panujące w niej prawa, zwyczaje, tajemnice i sekrety. Po spektaklu udaliśmy się na posiłek do McDonald's, a następnie odwiedziliśmy Pomnik Mikołaja Kopernika, Fontannę Flisaka oraz Krzywą Wieżę. Pod koniec naszej wycieczki udaliśmy się na spacer wzdłuż Wisły. Wycieczka była bardzo udana, uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
K.Krause
NAUCZYCIEL NA MEDAL 2021
Pani Iwona Domaciuk, nauczycielka języka polskiego, w plebiscycie edukacyjnym
„NAUCZYCIEL NA MEDAL” zajęła I miejsce w powiecie wąbrzeskim, a następnie II miejsce
w województwie kujawsko-pomorskim w kategorii „Nauczyciel klas IV-VIII”.
Serdecznie gratulujemy!!!
Nasza szkoła zna się na najnowszych trendach 😃
Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) miał miejsce także i u nas..
Dzień 25 marca - poniedziałek został wybrany przez Samorząd Uczniowski jako TEN dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb. Zabawa polegała na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczyła się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można było spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. Jak zwykle uczniowie naszej szkoły nie zawiedli i wykazali się ogromną kreatywnością.🤩
11
Archiwum Aktualności