Klasowy Dzień Dziecka - klasa IIa - wyjście na lody
- 1
Wycieczka do Czarnego Bryńska
Uczniowie klasy IV a wraz z panią Iwoną Domaciuk i panią Anną Polcyn w dniach od 01.06.2022 r. do 02.06.2022 r. byli na wycieczce szkolnej w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Ochrony Bioróżnorodności „Eko-Czar” w Czarnym Bryńsku. Podczas pobytu uczestnicy udali się na wędrówkę szlakami rezerwatu przyrody, który prowadził głownie przez tereny leśne. Uczniowie poznali faunę i florę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, a także realizowali ćwiczenia dotyczące rozpoznawania gatunków drzew i określania ich wieku i wysokości.
6
Dzień Dziecka w Centrum Aktywnego Wypoczynku w Osieczku
Na Dzień Dziecka uczniowie klasy 5a i 7a udali się na inauguracyjny biwak do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Osieczku. Fajna zabawa, super warunki, dzieciaki już planują następny biwak !!!
Solec Kujawski
Dnia 31.05.2022r. uczniowie klas 4b i 5a bardzo przyjemnie spędzili czas podczas wycieczki do JuraParku w Solcu Kujawskim. Jedną z głównych atrakcji wycieczki było przejście ścieżką, która przeniosła nas do ery dinozaurów. Spacer pośród doskonale zrekonstruowanych modeli dinozaurów (w skali 1:1), pozwolił uzmysłowić sobie niesamowitość zaginionego świata. Kolejnym punktem wycieczki było Kino Emocji – Cinema 5D, w którym poznaliśmy małego pterodaktyla zamierzającego opuścić swoje gniazdo. Następnie wzięliśmy udział w bardzo ciekawych warsztatach garncarskich. Uczestnicy zajęć zapoznali się ze specyfiką pracy garncarza, technikami produkcji naczyń ceramicznych, ale także z rolą tego rzemiosła na funkcjonowanie średniowiecznych dworów. W ramach zajęć uczniowie wykonali własne garnki, które zabrali do domu. Jurapark miał nie tylko do zaoferowania naukowe fakty, ale również niezwykły park rozrywki, który zachwycił wszystkich. Z wycieczki wróciliśmy uśmiechnięci, zadowoleni i pełni wrażeń.
K.Krause
18
Czas wycieczek rozpoczęty...
W dniach 27-28 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy VI a pod opieką pani Anny Polcyn oraz pani Marleny Barszczewskiej przebywali w Czarnym Bryńsku koło Górzna. Noc spędzili w Kujawsko - Pomorskim Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Ochrony Bioróżnorodności. Dwa dni upłynęły szybko na zabawie na świeżym powietrzu i wyprawach do lasu. Wieczorem był grill i dyskoteka. ZIELONA SZKOŁA w Czarnym Bryńsku to niezapomniany czas nauki i odpoczynku!
Wojewódzki Turniej z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
Nasi młodzi adepci piłki nożnej uczestniczyli w finale Wojewódzkiego Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. W rozgrywkach grupowych wygrali trzy mecze. Niestety przegrali jeden i tym samym nie dostali się do finału.
2
Zawody sportowe
W ostatnich zawodach sportowych zmagały się dwie drużyny dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Książkach . Nasze uczennice grały ze starszymi rocznikami, ale dzięki temu zbierały odpowiednie doświadczenie na boisku, które na pewno zaowocuje w następnym roku.
Uwaga!
W związku z awiarią telefonu stacjonarnego, w sprawach pilnych prosimy kontaktować się osobiście lub drogą mailową.
Wycieczka klas drugich i trzecich do JuraParku.
W dniu 1 czerwca 2022r.uczniowie klas 2 i 3 miło spędzili czas na wycieczce w JuraParku w Solcu Kujawskim. Podczas spaceru w otoczeniu pięknej przyrody podziwiali ponad 100 precyzyjnie wykonanych modeli dinozaurów. Odwiedzili Muzeum Ziemi i Ogród Zimowy, zobaczyli 21 zamków z całej Polski w miniaturze. Dużo emocji dostarczyło też kino 5D.Park rozrywki i mnóstwo dodatkowych atrakcji dla dzieci sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili.
5
Klasy pierwsze i trzecie na wycieczce
Dnia 10 maja 2022 roku uczniowie klas pierwszych i trzecich odbyli wycieczkę edukacyjną do Ciechocinka.
Początek wyprawy miał miejsce w stadninie „Rancho pod Olszyną”
w Nowym Ciechocinku. Ośrodek usytuowany jest na skraju lasu, w pobliżu słynnego uzdrowiska Ciechocinek - znanego ze swojego leczniczego mikroklimatu, tężni solankowych oraz przepięknej przyrody. Przy cudownej pogodzie na terenie ośrodka odbyły się zajęcia edukacyjne: przejażdżka na koniu, strzelanie z wiatrówki, ognisko z kiełbaskami i wiele innych atrakcji. Czas spędzony w stadninie to zabawa i nauka oraz przeżywanie pozytywnych emocji.Następną atrakcją było zwiedzanie Ciechocinka, a w tym spacer po parku, wizyta przy fontannie ,,Jaś i Małgosia”, występ w amfiteatrze i podziwianie ciechocińskich tężni. Pani przewodnik przedstawiła dzieciom krótką historię wybranych miejsc, ubarwiając swe opowieści anegdotami. Po spacerze był czas na lody i zakup drobnych pamiątek. Wspomnienia z wycieczki były tematem rozmów w autobusie i w domach rodzinnych.
Wielu uczniów zalicza wycieczkę do bardzo ciekawych i chciałoby przeżyć ją jeszcze raz! POLECAMY!!!
III miejsce w powiatowym konkursie plastycznym pt.: „Jan Paweł II – Papież Polak na trudne czasy”.
W Szkole Podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie odbyło się podsumowanie plastycznego konkursu powiatowego pt. ,,Jan Paweł II - Papież Polak na trudne czasy''. Jadwiga Rygielska z klasy VII b zajęła trzecie miejsce. Gratuluję naszej laureatce.
Anna Polcyn
Wojewódzki konkurs plastyczny Jan Paweł II - pamiętam
I miejsce w Wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „Jan Paweł II – pamiętam..” w Wąbrzeskim Domu Kultury.
Maj to miesiąc gdzie wspomnienia i myśli większości Polaków sięgają do człowieka o wielkim sercu, którym był św. Jan Paweł II.
Wojewódzki konkurs plastyczny pt. „Jan Paweł II – pamiętam..” to jedna z wielu inicjatyw Wąbrzeskiego Domu Kultury na cześć tego Pielgrzyma.
Dzieci od najmłodszych lat poznają postać Papieża – Polaka .
Konkursowe prace pokazują, że jednak każdy z rodaków widzi tę wyjątkową postać inaczej.
Wśród nadesłanych prac można podziwiać portrety i nie tylko, wykonane różnymi technikami plastycznymi.
Celem konkursu było utrwalenie pamięci o Ojcu Świętym oraz rozwijanie inwencji twórczej co zostało osiągnięte przez uczestników.
Laureatami tegorocznej edycji zostali:
I m. – Karolina Lipińska z Książek ( nauczyciel Anna Polcyn)
I m. – Maria Zakierska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wąbrzeźnie
II m. – Barbara Pawska, Środowiskowy Dom Samopomocy we Wroniu
II m. – Patrycja Galczewska, Szkoła Podstawowa Wielkie Radowiska
III m. – Agata Tywanek, Liceum Sztuk Plastycznych w Toruniu
III m. – Mikołaj Kowalski, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wąbrzeźnie
Wyróżnienia:
Wiktoria Czerwińska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wąbrzeźnie
Laura Jankowska, Akademia Kreatywnego Malucha WDK
Andrzej Kulwicki, Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie
Alicja Paczkowska, Akademia Kreatywnego Malucha WDK
Uważajmy na zatrucia pokarmowe w trakcie organizacji przyjęć I-komunijnych
Uważajmy na zatrucia pokarmowe w trakcie organizacji przyjęć I-komunijnych
Zatrucia pokarmowe
Zatruciem pokarmowym nazywamy ostre schorzenie przewodu pokarmowego, występujące w krótkim czasie po spożyciu potraw lub produktów spożywczych zawierających chorobotwórcze bakterie, toksyny, pasożyty, rotawirusy lub zanieczyszczenia chemiczne. Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Polsce są bakterie i wirusy: salmonella, campylobacter, pałeczka czerwonki, pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty, laseczka jadu kiełbasianego, listeria oraz rotawirusy. Chorobotwórcze drobnoustroje, a zwłaszcza wytwarzane przez nie toksyny wywołują zwykle podrażnienie i ostry stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit. Stan zapalny powoduje wzrost przepuszczalności ściany jelit. Woda z osocza krwi przechodzi wówczas z naczyń krwionośnych do światła jelita, a drobnoustroje i ich toksyny są usuwane z wymiotami i biegunką. Czas, jaki upływa od chwili spożycia zatrutego pokarmu do wystąpienia objawów, różni się w zależności od rodzaju drobnoustroju. Najczęściej wynosi 6-36 godzin.
W ciepłej porze roku bakterie rozwijają się szybciej i zakażają tzw. wrażliwe surowce dla przetwórstwa spożywczego – np. jaja, mięso, mleko, itp. Najwięcej zatruć pokarmowych powodują nieświeże wyroby cukiernicze z dodatkiem kremów, lody przygotowywane metodą nieprzemysłową (nie z proszku), garmażeryjne sałatki jarzynowe z majonezem oraz potrawy z jaj, mięsa, ryb, ich przetwory i konserwy. Są one narażone na szybkie zepsucie ze względu na dużą zawartość wody i skład chemiczny, stanowiący dobre podłoże do rozwoju mikroorganizmów. W związku z tym latem zdarza się więcej zaburzeń przewodu pokarmowego związanych ze spożyciem pokarmów zawierających substancje szkodliwe dla zdrowia.
Zasady samoobrony przed zakażeniami pokarmowymi
▪ codzienna ostrożność
▪ zakażone produkty mają czasem smak i zapach zjełczałego tłuszczu – takich unikajmy!
▪ unikajmy puszek, które mają wzdęte wieczka
▪ najtańszy "antybiotyk" to mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków
Bezpieczne przechowywanie żywności
Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce
Przechowywanie w lodówce jest ważnym sposobem utrzymywania żywności w sposób bezpieczny. Niska temperatura ułatwia utrzymanie świeżości i spowalnia wzrost szkodliwych mikroorganizmów. Ten sposób przechowywania nie zmienia właściwości żywności. Właściwa temperatura wewnątrz lodówki to 50 C na środkowej półce. Jednak temperatura nie jest taka sama w każdym miejscu wewnątrz lodówki. Uwzględniając te różnice, możesz przechowywać swą żywność w optymalnych warunkach. Najbardziej zimnym miejscem w lodówce jest dolna półka znajdująca się ponad pojemnikami dla warzyw (20 C). Jest to miejsce przeznaczone dla świeżego mięsa i ryb. Ułożenie tych produktów na dole ma dodatkowe znaczenie – zapobiega to skapywaniu z nich treści na inne produkty.
Jaja, produkty mleczne, wędliny, ciastka oraz produkty oznakowane przy użyciu zwrotu „po otworzeniu przechowuj w lodówce” powinny być przechowywane na środkowych półkach (4-50 C) oraz na półce górnej (80 C). Szuflady na dole (do 100 C) są przeznaczone dla warzyw i owoców, które w niższych temperaturach mogłyby być uszkodzone. Pojemniki lub półki na wewnętrznej stronie drzwi lodówki (10 – 150 C) są przeznaczone dla produktów, które wymagają tylko lekkiego schłodzenia. Dotyczy to np. napojów, musztardy i masła.
Nie wkładaj do lodówki zbyt dużo pożywienia. Jeżeli jest ona przeciążona, co oznacza, że nie ma przestrzeni pomiędzy poszczególnymi produktami, to wtedy dochodzi do zaburzeń cyrkulacji powietrza, co z kolei zaburza osiągnięcie właściwej temperatury. Lodówka nie będzie pracować efektywnie, jeżeli doprowadzimy do zbieranie się w niej szronu. Należy ją regularnie rozmrażać przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem odrobiny octu, aby usunąć zapachy.
Zwróć uwagę, że niektóre produkty nie wymagają przechowywania w lodówce, a nawet w takich warunkach tracą swą jakość. Są to np. egzotyczne owoce, pomidory, rośliny strączkowe, ogórki i cukinia. Chleb przetrzymywany w lodówce szybciej czerstwieje. Warzywa i owoce, które powinny dojrzeć przed spożyciem, również powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.
W lecie należy pokrętło temperatury nastawić na silniejsze działanie niż w zimie. Zawsze upewniaj się, czy drzwi lodówki są szczelnie zamknięte. Otwieraj lodówkę tylko wtedy, gdy jest to niezbędne i zamykaj jak najszybciej.
Przed umieszczeniem w lodówce produkty należy owinąć lub przykryć, aby zapobiegać utracie wilgoci i smaku. Resztki jedzenia należy wkładać do czystych, szczelnych pojemników. Nie wkładaj do lodówki dużych ilości ciepłego pożywienia, ponieważ to podwyższa temperaturę w całej lodówce; najpierw schłódź żywność w temperaturze pokojowej (ale pamiętaj, że pozostałości produktów gotowanych powinny być umieszczane w lodówce w ciągu 2 godzin po ich przygotowaniu).
Zamrażanie produktów spożywczych
Dlaczego zamrażanie jest dobrym sposobem przechowywania produktów spożywczych?
Zamrożenie opóźnia psucie się produktów spożywczych zmniejszając aktywność enzymów uczestniczących w procesach prowadzących do zepsucia oraz zapobiega namnażaniu się w nich mikroorganizmów. Woda zawarta w produktach zamarzając tworzy drobne kryształki i staje się nieosiągalna dla bakterii, które potrzebują jej w swoich procesach metabolicznych. Jednak większość mikroorganizmów (poza pasożytami) przeżywa zamrażanie. Dlatego należy zachować ostrożność zarówno przed zamrożeniem jak i po rozmrożeniu produktu spożywczego.
Jak długo można trzymać produkty spożywcze w zamrażalniku?
W domowej zamrażarce produkty spożywcze mogą być bezpiecznie przechowywane przez 3 do 12 miesięcy bez pogorszenia ich jakości. W indywidualnych przypadkach ten okres może się różnić. Dlatego najlepiej sprawdzić informację umieszczoną na etykiecie produktu.
Pamiętaj: • Zamrażalnik należy nastawić na temperaturę -180C lub niższą. • W odróżnieniu od lodówki, produkty spożywcze przechowywane w zamrażarce
należy układać ciasno aby urządzenie pracowało sprawnie. • Korzystne jest zastosowanie odpowiednich opakowań, takich jak torby do
zamrażarki lub plastikowe pojemniki, aby przechowywane produkty nie uległy
uszkodzeniu. • Unikaj wkładania do zamrażalnika gorących produktów, ponieważ to powoduje
wzrost temperatury w zamrażalniku i może uszkodzić inne produkty. • Przed zamrożeniem produkty powinny być schłodzone. Upewnij się przed
rozpoczęciem gotowania, że wyjęty z zamrażalnika produkt spożywczy
całkowicie rozmroził się. Produkty spożywcze, które były zamrażane a
następnie odmrażane, nie mogą być zamrażane ponownie.
Jak postępować z resztkami posiłków...
Najważniejszą sprawą jest pamiętanie, że żywność po przyrządzeniu powinna być przechowywana w lodówce lub zamrożona w ciągu dwóch godzin. Te dwie godziny obejmują okres, w którym potrawa jest już poza lodówką lub kuchenką czy piecykiem, zanim zostanie podana i okres przebywania na stole podczas posiłku. Pozostawienie żywności w temperaturze pokojowej przez ponad dwie godziny (lub jedną godzinę w upale), przyspiesza rozwój bakterii, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia. Takiej żywności nie powinno się wykorzystywać ponownie i najbezpieczniej jest ją wyrzucić. Jedzenie, które stało w temperaturze pokojowej niespełna dwie godziny może być wykorzystane, jeśli było przygotowane z zachowaniem zasad higieny. Należy używać czystych naczyń, myć często ręce i nie dopuszczać aby żywność miała kontakt z nieumytymi powierzchniami.
Nigdy nie zjadajmy resztek, co do których nie jesteśmy pewni, jak długo były przechowywane i w jakich warunkach. Również jeśli mamy wątpliwości co do wyglądu lub zapachu – bez wahania wyrzućmy taką żywność !
„Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg
Ogólnopolski Przegląd: „Ulubione Pieśni Jana Pawła II” – 13.05.2022r.
Zespół wokalny z naszej szkoły, w składzie : Marta Szatkowska, Marika Sobieraj, Jadwiga Rygielska, Szymon Śmigecki i Nikola Sieradzka ( keyboard), zaprezentował się na Ogólnopolskim Przeglądzie : „Ulubione Pieśni Jana Pawła II” w Wąbrzeskim Domu Kultury. Uczniowie otrzymali dyplomy i puchar. Serdecznie dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach za pomoc w czasie prób.
Opiekun Anna Polcyn.
Międzyszkolnym konkurs "Z historią przez wieki"
W dniu 6 maja 2022 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie "Z historią przez wieki" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Myśliwcu. Tegoroczna edycja dotyczyła znajomości wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja. Zuzanna Rasielewska z klasy VII oraz Leon Ciepiela z klasy VIII we wspólnych zmaganiach zajęli I miejsce. Warto zwrócić uwagę, że nasza szkoła po raz drugi z rzędu wygrała ten konkurs.
Za przygotowanie uczniów odpowiadał Łukasz Filipski.
Fotorelacja z obchodów Dnia Patrona
Dnia 5 maja 2022 roku obchodziliśmy 176 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza – Patrona naszej szkoły.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, dyrektor, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie klas 1-8.
Wszyscy mieli okazję do zapoznania się z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Uroczystość umiliły występy taneczne przedszkolaków. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie „Omnibus”, a uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w ciekawych prelekcjach.
Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
3
Nasz Patriotyzm- Narodowe Święto Konstytucji
Dnia 3 maja delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w gminnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Konstytucji. Obchody tego święta rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w kościele p w Trójcy Świętej w Książkach. Następnie uczniowie z klasy 7a i 8b wykonali Akademię w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach pod kierunkiem p. Magdaleny Kesler-Muzalewskiej.
W programie artystycznym uczniowie przedstawili rys historyczny uchwalenia Konstytucji 3 maja w oprawie słowno - muzycznej . W dniu 4 maja uroczysta Akademia została przedstawiona dla społeczności szkolnej jako lekcja patriotyzmu.
2
SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI W KSIĄŻKACH – II EDYCJA
Gmina Książki rozpoczyna realizację projektu „Szkoła Przyszłości w Książkach - II edycja”
Projekt jest realizowany w ramach RPKP Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
RPKP.10.00.00 Innowacyjna edukacja
RPKP.10.02.00 Kształcenie ogólne i zawodowe/
RPKP.10.02.02 Kształcenie ogólne
Wydatki kwalifikowalne projektu: 878 640,14 zł
Kwota dofinasowania projektu: : 834 660,14
Celem projektu jest poprawa efektywności i jakości kształcenia 240 uczniów Szkoły Podstawowej w Książkach poprzez rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, zindywidualizowanie podejścia do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi , rozwój kompetencyjny 28 nauczycieli oraz modernizacja informatycznej sieci komputerowej w budynku szkoły.
Termin realizacji projektu: 1 marca 2022r. – 31 sierpnia 2023r.
Od nowego roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej w Książkach mogą wziąć udział w wybranych zajęciach realizowanych w ramach projektu „Szkoła Przyszłości w Książkach - II edycja” .
Rodzaje zajęć:
- zajęcia kształtujące kompetencje cyfrowe
- zajęcia kształtujące kompetencje matematyczno- przyrodnicze
- zajęcia kształtujące umiejętność porozumiewania się w językach obcych: j. angielski i j. niemiecki
- zajęcia kształtujące umiejętność rozumienia, kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, krytyczne myślenia, rozwiązywanie problemów i umiejętność pracy zespołowej
- zajęcia specjalistyczne: logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne, emocjonalno – społeczne, inne o charakterze terapeutycznym
- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze
- warsztaty kształtujące umiejętność uczenia się
- kółka zainteresowań, warsztaty i laboratoria z przedmiotów przyrodniczych z wykorzystaniem metody eksperymentu
05.05.2022 Dzień Patrona Szkoły
Archiwum Aktualności