Dnia 10 października 2023 r. uczniowie z kl. III i częściowo uczniowie klas II naszej szkoły pojechali na wycieczkę: Kwidzyn, Malbork, Rywałd. Zamek w Kwidzynie od roku 2018 posiada status pomnika historii. Dzisiejszy zamek w Kwidzynie jest drugim w mieście. Pierwszym był stary zamek, zwanym zamkiem biskupim, zbudowany przez Krzyżaków.W XVI wieku ruiny starego zamku zostały zburzone, a materiały z nich pozyskane posłużyłyza budulec dla zamku obecnego. Na zamku w Kwidzynie zobaczysz ciężkie działa francuskie zdobyte w wojnie francusko-pruskiej i od tego czasu zdobią one dziedziniec zamku. Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie dawnego państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna, zwana gdaniskiem. Poza imponującą wieżą zobaczysz na zamku w Kwidzynie najdłuższy na świecie ganek, który łączy wieżę z głównym korpusem zamku. Jednym zachowanym pomieszczeniem średniowiecznym jest zamkowa kaplica. Do roku 1935 zamek pełnił rolę sądu i więzienia. Dziś jest obiektem muzealnym otwartym dla zwiedzających.
W Malborku zwiedziliśmy zamek gotycki, wzniesiony w kilku etapach, od 1280 r. do połowy XV wieku, przez zakon krzyżacki, którego pełna nazwa brzmi: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zamek ten jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronnej i rezydencyjnej w Europie. Uczniowie poznali historię zamku opowiedzianą przez panią przewodnik i obejrzeli, m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny i z kaplicą grobową św. Anny, Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnimi Zimowym oraz Zamek Niski (Przedzamcze) z kaplicą św. Wawrzyńca i szeregiem zabudowań gospodarczych. Ponadto dowiedzieli się, że w 1997 r. zamek wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Wyprawa do malborskiej warowni okazała się wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę.
Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej w Rywałdzie. Z informacji źródłowych wynika, że parafia rywałdzka istniała już w XIV wieku, chociaż zachowały się dokumenty potwierdzające ten fakt dopiero z początków XV w.W niedługim czasie po wybudowaniu świątyni, w której umieszczono cudowną figurę Matki Bożej, ziemia pomorska stała się terenem licznych wojen prowadzonych między Polską a Krzyżakami o Pomorze Wschodnie. W 1454 r. król Kazimierz Jagiellończyk wcielając Prusy do państwa polskiego, wypowiedział wojnę zakonowi krzyżackiemu znaną w historii pod nazwą wojny trzynastoletniej (1454-1466). Podczas tej prowadzonej ze zmiennym szczęściem batalii zniszczeniu uległ również kościół w Rywałdzie. Około 1590 r. wybudowano w Rywałdzie Królewskim nowy kościół, w którym po przebudowach dokonywanych na przestrzeni dziejów zachowała się rzeźba Matki Bożeji gdzie znajduje się do dziś.