Rozkład przywozów i odwozów w dniu 02.09.2024r.
Obiady w roku szkolnym 2024/2025
Obiady w stołówce szkolnej
Stołówka rozpoczyna wydawanie obiadów w dniu 03.09.24r.(wtorek). Cena 1 porcji 5,50zł.Abonament na m-c 09: 20 dni x 5,50= 110,00. Wpłaty na m-c wrzesień należy przekazywać od 01 .09.24r. na nr konta szkoły:
93 9489 0002 2003 0008 6206 0003 i wysłać potwierdzenie wpłaty na e-mail: intendent.spip@gminaksiazki.pl. , ew. dostarczyć osobiście.
Wpłaty na następne miesiące br.(10, 11, 12. 2024r.)zawsze w ostatnim tygodniu poprzedzającym miesiąc, w którym dziecko będzie korzystało z obiadów np. za październik w ostatnim tygodniu września.
Za m-c styczeń 2025r. wpłaty od 01.01.2025r.
Nieobecność ucznia na obiedzie należy zgłaszać w stołówce do godz. 8:00, tel. 56 6888151, wew.109, wówczas o kwotę powstałą ze zgłoszonych nieobecności będzie pomniejszony abonament w następnym miesiącu.
Podręczniki do religii 2024/2025
RELIGIA 2024/2025
PODRĘCZNIKI ZAKUPUJĄ RODZICE
PRZEDSZKOLE „0”:
„Tak! Jezus mnie kocha”, Podręcznik do religii dla dziecka sześcioletniego,
red. ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce
KLASA 1:
„Poznaję Boży świat”, red. K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce
KLASA 2:
„Odkrywam królestwo Boże”, ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce
KLASA 3:
Podręcznik: „Poznaję Jezusa”, ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce
Zeszyt ćwiczeń: „Poznaję Jezusa - Zeszyt ćwiczeń”, Wydawnictwo Jedność, Kielce
KLASA 4:
Podręcznik: „Odkrywam życie z Jezusem”, ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2023
Zeszyt ćwiczeń: „Odkrywam życie z Jezusem”, ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2023
KLASA 5:
Podręczniki: „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy”, red. ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce
Zeszyt ćwiczeń: „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy”, Wydawnictwo Jedność, Kielce
KLASA 6:
Podręczniki: „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno”, ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce
Zeszyt ćwiczeń: „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno”, Wydawnictwo Jedność, Kielce
KLASA 7:
Podręcznik: „Szczęśliwi, którzy czynią dobro” ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce
Zeszyt ćwiczeń: „Szczęśliwi, którzy czynią dobro”, Wydawnictwo Jedność, Kielce
KLASA 8:
Podręcznik „Szczęśliwi, którzy zdobywają świętość”, ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak Wydawnictwo Jedność, Kielce, 2023
Zeszyt ćwiczeń „Szczęśliwi, którzy zdobywają świętość” Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność, Kielce, 2023
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Drodzy rodzice i uczniowie,
uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 02.09.2024r. Poniżej harmonogram:
9.00 – przywóz uczniów i dzieci do szkoły i przedszkola
9.10 – Msza św.
10.00 – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
10.30 – rozpoczęcie odwozów.
Droga Mamo, drogi Tato! Jak zapewnić dziecku bezpieczny powrót do szkoły/przedszkola po wakacjach?
Witamy w kolejnym roku szkolnym! Wakacje minęły jak w mgnieniu oka, a teraz nadszedł czas, aby nasze pociechy wróciły do przedszkoli i szkół. Aby ten powrót był nie tylko radosny, ale i bezpieczny, przygotowaliśmy dla Was kilka cennych wskazówek. Wszystko to w ramach akcji "Bezpieczny powrót do szkoły", którą prowadzi farmaceutyczna platforma edukacyjna leki.pl.
Choroby, które Twoje dziecko może przynieść z placówki
Nasze dzieci, niczym mali odkrywcy, często przynoszą do domu różne „pamiątki” z przedszkola czy szkoły. Niestety, nie zawsze są to tylko rysunki czy nowe umiejętności. Oto kilka popularnych chorób, na które nasze maluchy są narażone w przedszkolach i szkołach podstawowych:
- ospa wietrzna – choroba objawiająca się charakterystycznymi czerwonymi krostkami, które mogą uporczywie swędzieć;
- wszawica – inwazja pasożytów (wszy), które osiedlają się na skórze głowy;
- owsica – zakażenie wywołane przez drobne pasożyty (owsiki), które mogą powodować dyskomfort i swędzenie w okolicach odbytu.
Profilaktyka chorób jako klucz do zdrowia
Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka! Kilka prostych nawyków może uchronić nasze dzieci przed niechcianymi gośćmi w postaci wirusów, bakterii czy pasożytów. Czego musimy nauczyć dzieci, i na co sami, jako rodzice, musimy położyć większy nacisk?
- Regularne mycie rąk – niby banał, ale jaki skuteczny! Przypominajmy dzieciom, że mycie rąk przed jedzeniem, po powrocie do domu czy po skorzystaniu z toalety to podstawa.
- Wietrzenie pomieszczeń – świeże powietrze to zdrowe powietrze. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu sal lekcyjnych, sal zabaw i pokoi dziecięcych.
- Zdrowa dieta – witaminy i minerały to najlepsze wsparcie dla odporności naszych dzieci. Dbajmy, aby w ich diecie nie zabrakło świeżych warzyw i owoców, a także źródeł kwasów omega.
Wszawica pod lupą
Wszawica, mimo że często kojarzy nam się z reliktem przeszłości, wciąż potrafi zaskoczyć. Jak ją rozpoznać? Maluchy zaczynają się drapać po głowie, a na włosach możemy zauważyć małe, białe kulki, czyli gnidy. Wszy są malutkie, ale bardzo wytrwałe i ciężko je usunąć.
Co ciekawe, wszy głowowe mają preferencje co do miejsc na głowie! Najczęściej można je znaleźć za uszami oraz na karku, gdzie skóra jest cieplejsza i bardziej wilgotna. Co więcej, jedna samica wszy może złożyć nawet do 10 jaj dziennie, co pokazuje, jak szybko ta choroba może się rozprzestrzeniać! Wszy są też dość sprytne – potrafią przeżyć poza skórą głowy nawet do dwóch dni, czekając na swojego nowego gospodarza.
Owsica bez tajemnic
Owsica to dość nieprzyjemna i swędząca dolegliwość, która potrafi zaskoczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak ją rozpoznać? Dzieci, zwłaszcza nocą, mogą narzekać na świąd w okolicy odbytu, co jest spowodowane przez samice owsików składające tam jaja. Mogą też być niespokojne i mieć problemy ze snem. Warto zwrócić uwagę na białe, cienkie robaczki, które można dostrzec w okolicach odbytu lub nawet na pościeli.
Owsiki są najbardziej aktywne w nocy, kiedy to samice wychodzą z odbytu, aby składać jaja na skórze. Jaja owsików są mikroskopijne i mogą przeżyć na powierzchniach nawet przez kilka tygodni! Owsiki mogą przemieszczać się nawet do 12 cm od odbytu, co dodatkowo zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się zakażenia. Owsica jest więc wyzwaniem higienicznym, ale dzięki odpowiednim działaniom możemy szybko pozbyć się tych nieproszonych gości.
Ospa na celowniku!
Ospa wietrzna to choroba, którą większość z nas pamięta z dzieciństwa – te małe, czerwone krostki, które swędzą jak szalone! Jak ją rozpoznać? Najpierw pojawia się gorączka i uczucie ogólnego osłabienia, a potem na skórze zaczynają wyskakiwać charakterystyczne pęcherzyki wypełnione płynem.
Krostki ospy pojawiają się falami, co oznacza, że na ciele dziecka możemy zobaczyć jednocześnie zarówno świeże, czerwone krostki, jak i te, które już zaczynają się goić. Pęcherzyki te są bardzo zaraźliwe aż do momentu, gdy pokryją się strupkami.
Nie zapominajmy o tym, że ospa wietrzna może prowadzić do powikłań, takich jak zakażenia skóry spowodowane nadmiernym drapaniem się! Co nie mniej ważne, ospa jest wywoływana przez wirusa Varicella-zoster, który lubi pozostawać w naszym organizmie w uśpieniu przez wiele lat i w przyszłości wywołać półpaśca..
Skąd czerpać wiedzę i wsparcie?
Dzięki odpowiedniej wiedzy i profilaktyce możemy zapewnić naszym dzieciom bezpieczny powrót do szkoły i przedszkola po wakacjach. Choroby wieku dziecięcego, takie jak ospa wietrzna, wszawica czy owsica, mogą być uciążliwe, ale z odpowiednimi informacjami i działaniami jesteśmy w stanie szybko je rozpoznać i skutecznie zwalczać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych chorób, skorzystaj z naszej edukacyjnej platformy leki.pl.
Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach - informacja
Prymus Pomorza i Kujaw
Informujemy, że Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego uruchomił nowy program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży szkolnej za osiągnięcia z roku szkolnego 2022/2023 pod nazwą „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”. Więcej informacji - link
Wyprawka dla przedszkolaka 2024/2025
Plan dowozu w dniu 21.06.2024r.
Wyjazd do CAW w Osieczku - klasa 3b
Wyjazd klasy III b do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Osieczku.
Uczniowie klasy III b w dniu 18 czerwca 2024 r. przebywali w Centrum Aktywnego Wypoczynku
w Osieczku. Korzystając z pięknej pogody mieli możliwość odpoczynku i zabawy na świeżym powietrzu. Wychowawca klasy Maria Polcyn serdecznie dziękuje wszystkim osobom,
które pomogły w przygotowaniu udanego pobytu. Niech uśmiech dzieci będzie potwierdzeniem mile spędzonych chwil.
„ Apel Bezpieczne Wakacje”
Dnia 18.06.2024 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Książkach przedstawili w Apelu „Bezpieczne Wakacje” wskazania dotyczące bezpiecznego zachowania w czasie letniego wypoczynku. Występujący zaprezentowali zasady właściwego zachowania w lesie, nad wodą, w górach, na wsi i na jezdni.
Magdalena Kesler-Muzalewska, Paulina Wysocka
2
Wycieczka do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, na Kaszubach
Uczniowie klas VII i VI oraz przedstawiciele klas I-III byli wraz z opiekunami w dniu 19.06.2024 roku w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, na Kaszubach. Tam poznali historię najdłużej deski świata, uczyli się alfabetu kaszubskiego, poznali historię ludzi zsyłanych na Syberię i warunki w jakich mieszkali oraz czym tam docierali. Ponadto przeżyli nalot w bunkrze oraz sprawdzali swoją wytrzymałość chodząc po domku stojącym do góry nogami. Na koniec odwiedzili miejsce przecinania się dwóch rzek, tj. akwedukt w Fojutowie.
2
Piknik klas pierwszych
W ostatnim tygodniu nauki - w środę uczniowie klas pierwszych wybrali się na piknik. Dzieci pod cieniem drzew, na zielonej trawie rozłożyły koce oraz przyniesione z domu smakołyki. Podczas trwania pikniku uczniowie rozmawiali, integrowali się, bawili, grali w piłkę oraz częstowali przyniesionymi przekąskami. Ruch i zabawy na świeżym powietrzu dostarczyły dzieciom wiele radości. Po piknikowym szaleństwie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczniowie, odpoczywali na kocach w sali klasy 1a wspólnie kontynuując zabawę.
M. Uniatowska, Ariadna Z.
12
Klasa 5b w CAW Osieczek
W dniu 18 czerwca 2024 roku uczniowie klasy 5b wzięli udział w rowerowej wycieczce do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Osieczku. Rowery, ognisko, dmuchańce i gra w piłkę – idealne połączenie! To był zdecydowanie bardzo udany dzień.
6
Klasa 1a na pikniku
Uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą, rodzicami i rodzeństwem uczestniczyli w pikniku integracyjnym w Gospodarstwie Ekologicznym w Brudzawach. Były gry, zabawy, przejażdżki konne i wiele innych atrakcji. To było bardzo udane popołudnie
3
2b już czuje wakacje!!!
Dnia 18 czerwca 2024r. uczniowie kl IIb wybrali sie na pizze, w nagrodę którą otrzymaliśmy od #Gmina Książki za zajęcie I miejsca w konkursie " Kolorowy Świat Recyklingu" - za co serdecznie dziękujemy! Dziś było smacznie, radośnie, wakacyjne i urodzinowo
,,Słowo, dotyk i muzyka dla każdego smyka"
,,Dzieci z przedszkola brały udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,Słowo, dotyk i muzyka dla każdego smyka" łączącego zabawy logorytmiczne z zabawami sensorycznymi. Głównym celem projektu było wspomaganie rozwoju komunikacji werbalnej dziecka oraz uwrażliwienie na estetykę muzyczną i poczucie rytmu. Koordynatorem projektu była Karolina Topolińska"
Las skarbem przyrody
Sześcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w XV edycji konkursu plastycznego pt.: „Las skarbem przyrody” organizowanego przez Nadleśnictwo Golub – Dobrzyń. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród (I miejsce – książka + 300zł; II miejsce – książka + 200zł; III miejsce – książka + 100zł; wyróżnienie – książka + 50zł) oraz dyplomów dla laureatów i osób wyróżnionych odbyło się w punkcie edukacji przyrodniczo – leśnej w szkółce Przeszkoda o godzinie 10:00 dnia 14 czerwca 2024 roku.
W kategorii klas 6-8 nasi uczniowie zajęli :
I miejsce – Barbara Feruś
III miejsce – Amelia Sosnowska
Wyróżnienie - Lena Fic
Dyplomy i książki za udział otrzymali: Maria Rasielewska, Kalina Barszczewska, Mateusz Roczyński
Na konkurs wpłynęły 62 prace z 8 szkół wraz ze zgodami przedstawicieli ustawowych dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia na udział w konkursie, przetwarzanie danych osobowych oraz wykorzystanie wizerunku dziecka. Prace zgodnie z regulaminem konkursu poddano ocenie w 3 kategoriach wiekowych wg następujących kryteriów:
• zgodność z tematem
• interpretacja własna tematu
• estetyka wykonania
• walory artystyczne
• stopień trudności wykonania.
Anna Polcyn
1
Jak dbać o cerę w okresie dojrzewania?
Dojrzewanie to burzliwy czas dla nastolatków, a zmiany hormonalne zachodzące w organizmie często odbijają się także na ich skórze.
Nagle całkowicie zmienia się wygląd całego ciała, wyostrzają się rysy twarzy, a także pojawia trądzik i pierwsze niedoskonałości. Co za tym idzie, konieczna jest również zmiana nawyków kosmetycznych i wprowadzenie do użytku produktów, których skóra wcześniej nie wymagała. Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja młodej cery? - to właśnie podpowiedziała uczniom klasy 7a pani Monika Kryniecka.
Spotkanie zorganizowała pani Anna Polcyn w ramach lekcji biologii w klasie 7.
Międzypokoleniowa integracja kultury.
Od juniora do seniora, czyli międzypokoleniowa integracja dla kultury. Uczniowie klasy 4b przez cały rok szkolny regularnie jeździli do domu seniora w Łopatkach żeby wspólnie z seniorami wykonywać domki dla łabędzi oraz budki lęgowe dla ptaków. Brali udział również w ciekawych warsztatach prowadzonych przez leśnika oraz pszczelarza. Na uczniów zawsze czekał pyszny posiłek przygotowany przez seniorki. Dzieci chętnie brały udział w tych spotkaniach ucząc się wielu nowych rzeczy.
Archiwum Aktualności