„Etyki nie tylko dla smyka” ciąg dalszy…
24 września 2015 r. w Zespole Szkół nr 18 w Toruniu odbyła się inauguracja podsumowująca realizację pilotażowego projektu „Etyka nie tylko dla smyka”. Udział w projekcie wzięło 19 szkół z województwa kujawsko – pomorskiego, w tym Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. H. Sienkiewicza w Książkach. Panie nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej wraz ze swoją liderką Katarzyna Jędrzejewską wdrażały wychowanie do wartości poprzez pilotażowy projekt realizowany przez Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Projekt zawierał zagadnienia etyczne i antykorupcyjne w edukacji wczesnoszkolnej w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego. Podczas zajęć uczniowie z naszej szkoły mogli poprzez świetną zabawę uczyć się, jak postępować w różnych sytuacjach życiowych zgodnie z etyką. Kształtowano u dzieci takie wartości, jak: autonomia, dobroć, sprawiedliwość, godność i szacunek do samego siebie i innych. Szukano odpowiedzi na wiele pytań: „ Czy jestem uczciwy?”, „Co to jest tolerancja?”, „Czym jest wolność?”, „ Co uważam za piękno?”. Nasi rodzice mieli okazję do poznania niektórych treści przekazywanych dzieciom poprzez uczestnictwo w projekcie na zajęciach otwartych.
Na spotkaniu podsumowującym „Etykę nie tylko dla smyka” wypowiadali się o projekcie min. rodzice. Oto jedna z wypowiedzi udzielona przez rodzica z naszej szkoły:
„Prowadzona w naszej szkole edukacja dzieci m. in. poprzez realizowanie projektu edukacyjnego „Etyka nie tylko dla smyka” sprzyjała przeciwdziałaniu dyskryminacji i przemocy, która motywowana jest uprzedzeniami. Dotyczy to statusu ekonomicznego naszych rodzin, osób niepełnosprawnych, wieku i pochodzenia społecznego a nawet religii.
Dzieci nasze poprzez konkretne sytuacje np. ciekawe opowiadania, scenki i zabawy oraz różnorodne zagadnienia poznały wartości. Wiedzą, co to jest tolerancja, prawdomówność, uczciwość czy wolność. Dzięki temu projektowi dzieci miały możliwość dokonywania wyborów, uczyły się podejmowania mądrych a zarazem i słusznych etycznie decyzji, co skłoniło nasze dzieci do myślenia i refleksji na temat swojego zachowania i postaw.
Bardzo ciekawą propozycją i wyjściem w kierunku środowiska lokalnego były zajęcia otwarte dla rodziców dzieci biorących udział w projekcie. Włączono także rodziców w dyskusję na temat zagadnień etycznych, a wymiana doświadczeń i poglądów jest bardzo istotnym elementem dialogu i współpracy w sferze edukacyjnej jak i wychowawczej.”
Nasza szkoła nie spocznie na laurach i od września 2015 r.będzie włączała „Etykę nie tylko dla smyka” do programu szkolnego.
ZDJĘCIA
