27.02. 2019 r. uczniowie klasy I A oraz I B zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Gościem spotkania była pani dyrektor Ewa Jędrzejewska – Głowacka. Dzieci rozwiązały wszystkie zagadki i przyrzekły szanować książki. Dowiedziały się jak należy korzystać z biblioteki. W inscenizacji wzięły udział postaci z baśni: Czerwony Kapturek (Amelia Żądlak), Kot w Butach (Magda Nowacka), Królewna ( Oliwia Cichocka) oraz Królowa Książka (Katarzyna Dąbrowska). Całość przygotowała szkolna bibliotekarka.
Harmonogram dowozów uczniów w czasie Rekolekcji Wielkopostnych
Przygoda z ekonomią w czasie ferii zimowych
W pierwszym tygodniu ferii 16 uczniów z klas VIII wzięło udział w 30 godzinnym projekcie „Ferie z ekonomią II” realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Na pięciodniowy biznesowo-ekonomiczny maraton złożyły się zajęcia zgrupowane w trzech modułach: moja przedsiębiorczość, moje finanse i moja firma. Poznawanie pojęć ekonomicznych, odkrywanie cech osób przedsiębiorczych, analizowanie produktów bankowych i rozumienie praw rynku przebiegało w formie zabaw, gier, integracji, odgrywania scenek, wykonywania plakatów, oglądania animowanych filmików. Produkując w grupach książki oraz zabawki uczniowie dowiedzieli się jak firmy osiągają zyski lub straty. Projekt zakładał również wyjazd do NBP w Bydgoszczy i wyjście do lokalnego przedsiębiorcy. Wszyscy byli bardzo zaangażowani, aktywni, kreatywni, wydobyli swoje ukryte talenty oraz pozostawili wiele wytworów: plakaty, schematy, utalentowaną stonogę, książki, zabawki, wielkie cyfry podsumowujące każdy dzień. Zajęcia były na tyle ciekawe i różnorodne, że uczestnicy projektu już przed godz. 9.00 byli do nich gotowi. Troje uczniów: Zalewska Kinga, Bukała Weronika i Pepłowska Weronika otrzymało od fundacji gry „Pan tu nie stał”. Była to nagroda za największą aktywność. Z kolei Wójt Gminy Książki, pan Krzysztof Zieliński, ufundował uczestnikom projektu pendrive. Zajęcia prowadziła p. Anna Celmer oraz studentka Uniwersytetu Białostockiego przesympatyczna, pani Ewelina. Przed uczniami jeszcze II etap, czyli opracowanie biznesowego modelu przedsięwzięcia w lokalnej społeczności oraz oczekiwanie na rezultaty konkursu na blog prowadzonego w ramach projektu. Podziękowania dla dyrektor SPiP - pani Ewy Jędrzejewskiej-Głowackiej oraz prezes Książeckiego Stowarzyszenia Rozwoju - pani Katarzyny Brytan za pomoc w realizacji zajęć. Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które oddają niesamowitą atmosferę, którą stworzyła nasza „biznesowa rodzina”.
Anna Celmer
„Warto być bohaterem”
Dnia 7 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczący w zajęciach kół zintegrowanych wokół szkolnego wolontariatu wzięli udział w 11 podsumowaniu akcji „Warto być bohaterem” przygotowanym przez Caritas Diecezji Toruńskiej w Teatrze Baj Pomorski. W czasie tego podsumowania uczniowie spotkali się z wolontariuszami z innych szkół z diecezji toruńskiej. Wysłuchali prelekcji przygotowanej o niesieniu pomocy dla dzieci w Syrii oraz poznali dzieci niepełnosprawne, które otrzymały pomoc z tej akcji. Atrakcją dla wolontariuszy były wspólne śpiewy i tańce o tematyce religijnej.
Delegacja naszej szkoły odwiedziła również Sanktuarium Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego ponieważ w tym roku przypada 20 rocznica beatyfikacji niezwykłego księdza, znanego jako Druh Wicek.
Bal Karnawałowy klas I - III
Dnia 11 stycznia w Gminnym Domu Kultury w Książkach odbył się Bal karnawałowy dla uczniów klas I- III. Dzieci w pięknych strojach wesoło bawiły się przy różnych utworach muzycznych przygotowanych przez pana Jerzego Cyrana i pod baczną opieką pań nauczycielek. Odbywały się konkursy i pokazy taneczne, dzięki którym czas szybko minął. Oto zdjęcia z tej zabawy.
Życzymy wszystkim uczniom miłych, bezpiecznych ferii zimowych
oraz odpoczynku po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy.
Niech ten wspaniały czas dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń
oraz wielu ciekawych przeżyć.
Odpoczywajcie, cieszcie się przygodami,
poznawaniem nowych miejsc i ludzi.
Mamy nadzieję, że wrócicie wszyscy zadowoleni,
uśmiechnięci oraz wypoczęci,
z nową energią do pracy w drugim półroczu.
Jednocześnie chcemy Wam przypomnieć kilka prostych zasad, które sprzyjają bezpieczeństwu:
bądźcie widoczni na drodze i w jej pobliżu - noście drobne elementy odblaskowe na Waszych kurtkach, plecakach, paski odblaskowe wszyte w odzież;pamiętajcie o telefonach alarmowych - europejski numer alarmowy: 112;
myślcie i przewidujcie konsekwencje swoich zachowań
ulica i zamarznięte jeziora i inne zbiorniki to nie miejsce zabaw
"Szkolne przygody Gangu Słodziaków"
21 grudnia 2018 roku w klasie 2a został podsumowany Klasowy Konkurs Czytania przeprowadzony w I półroczu. Konkurs ten jest kontynuacją akcji codziennego, głośnego czytania pod hasłem "Szkolne przygody Gangu Słodziaków" zapoczątkowanego przez sieć sklepów "Biedronka".
I miejsce zajął Seweryn Boniecki,
II miejsce - Aleksandra Dziura i Amelia Witomska,
III miejsce - Kacper Polanowski.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
Po feriach planowany jest ciąg dalszy konkursu. Nagrody zostały ufundowane przez sponsora klasy - panią Zofię Grzybowską.
wychowawca klasy Iwona Mazurkiewicz
Jasełka Szkolnego Koła Caritas
Dnia 20 grudnia 2018 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas z klas 4-5 pod kierunkiem pani Magdaleny Kesler przedstawili jasełka pt. „Betlejemska noc” dla społeczności szkolnej, aby przybliżyć historię narodzin Pana Jezusa. Uczniowie przebrani w stroje aniołów, króli, pasterzy i świętej rodziny zaśpiewali kolędy: „Dzisiaj w Betlejem” i „Cicha noc” przy akompaniamencie gry na gitarze Karoliny Lipińskiej i Mai Komorowskiej. Młodzi artyści wprowadzili wszystkich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
„Spotkanie opłatkowe szkolnych kół zainteresowań” zintegrowanych wokół szkolnego wolontariatu
Dnia 19 grudnia 2018 r. odbyło się spotkanie opłatkowe dla uczniów ze Szkolnego Koła Caritas, koła patriotycznego, koła geograficznego oraz koła religijnego. W spotkaniu wzięło udział 45 uczniów, którzy aktywnie uczestniczą w akcjach wolontariatu, poczcie sztandarowym szkoły oraz artystycznych występach z okazji uroczystości patriotycznych i religijnych dla społeczności lokalnej. Uczniowie wraz z opiekunem kół - panią Magdaleną Kesler na spotkanie zaprosili Panią Dyrektor Szkoły - Ewę Jędrzejewską-Głowacką, Pana Wójta Gminy Książki - Krzysztofa Zielińskiego oraz księdza proboszcza z parafii Trójcy Świętej - Zbigniewa Żyndę.
Spotkanie opłatkowe przebiegło w świątecznej atmosferze dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, śpiewaniu kolęd oraz konsumpcji słodkości.
Na zakończenie Pan Wójt obdarował wszystkich uczestników spotkania opłatkowego słodyczami i mandarynkami.
Udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Razem na święta”- wolontariat Szkoły Podstawowej w Książkach
W dniu 18 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły zaangażowani w wolontariat przygotowali na wigilię dla samotnych 80 aniołków, które były upominkami z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wsparli swoją inicjatywą coroczne dzieło przygotowania wigilii dla samotnych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Wójta Gminy Książki. Tradycyjna wigilia dla osób samotnych z Gminy Książki była przygotowana w miejscowej restauracji „Marihel”. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z Panem Wójtem - Krzysztofem Zielińskim zadbali o wspaniały nastrój, natomiast uczniowie pod kierunkiem p. Magdaleny Kesler, aby przybliżyć uczestnikom spotkania magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, przedstawili jasełka.
Akcja przedświątecznego wolontariatu „Razem na święta” przyczyniła się do uwrażliwienia uczniów na potrzeby niesienia pomocy bliźnim, którzy potrzebują ciepła, radości i życzliwości nie tylko w czasie świąt, ale także każdego dnia.
Szkolny konkurs plastyczny pt. „Świąteczna choinka”
12 grudnia 2018r. nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową i Przedszkole im. H. Sienkiewicza w Książkach. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Rozwój wrażliwości plastycznej i artystycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat symboli związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. W konkursie wzięło udział 40 dzieci z naszej szkoły i przedszkola. W wyniku ocen jury :
w kategorii : przedszkole
I miejsce – Jakub Wiśniewski
II miejsce – Wiktoria Kowalska
III miejsce – Lena Sieradzka
Wyróżnienia - Olga Lubowicz, Aleksandra Biernacka, Aleksander Lipiński, Wiktoria Banasik
Udział wzięli- Zuzanna Ryłowicz, Jakub Dziura, Nikola Palembas, Lena Angowska, Magdalena Kordowska, Kinga Gajtkowska, Mikołaj Maryniak, Karol Maryniak, Patryk Skwark, Aniela Wzorek, Eryk Holweg, Krzysztof Gajtkowski, Dominik Wojciechowski, Lena Szymańska, Piotr Banasik, Kacper Wańczyk, Julia Wańczyk, Patryk Zabroń, Maria Lupa, Kacper Gąszczyk.
w kategorii : klas I – III
I miejsce – Aleksandra Dziura
w kategorii: klas IV – VIII
I miejsce - Kacper Wiśniewski
I miejsce - Kacper Wnęk
II miejsce – Mateusz Janusz
III miejsce – Ewelina Dąbrowska
Wyróżnienia – Oliwia Kordowska, Julia Wnęk
Udział wzięli – Marta Szatkowska, Paulina Wójcik, Nikola Sieradzka, Jakub Pacyna, Jakub Okońki, Monika Wrzesińska.
Opiekun i pomysłodawca konkursu: Anna Polcyn
Festyn Świąteczny
Dnia 12 grudnia 2018 r. tradycyjnie już po raz kolejny odbył się festyn świąteczny z różnymi atrakcjami. Przygotowania do festynu rozpoczęły się już znacznie wcześniej, aby w szkole zapachniało Świętami Bożego Narodzenia. Inicjatorami tego festynu była Rada Rodziców przy współpracy Pani Dyrektor Ewy Jędrzejewskiej-Głowackiej i Grona Pedagogicznego.
Festyn rozpoczął się od kiermaszu ozdób świątecznych, przygotowanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Mieszkańcy Gminy Książki mogli kupić piękne ozdoby świąteczne. Niebywałą atrakcją dla podniebienia była kawiarenka przygotowana w stołówce szkolnej. Można było zjeść pyszne domowe ciasta przygotowane przez rodziców. Kolejną atrakcją festynu były występy artystyczne dzieci z grup przedszkolnych i uczniów ze szkoły podstawowej w pięknie wystrojonej sali gimnastycznej. W czasie występów rodzice, dziadkowie i społeczność lokalna mogła podziwiać różne talenty artystyczne dzieci i młodzieży.
Festyn zakończył się podsumowaniem konkursu na świąteczną choinkę i najdłuższy łańcuch wykonany przez uczniów. Cały dochód z festynu, jak co roku, wsparł konto Rady Rodziców. Organizowane festyny świąteczne w naszej szkole są inicjatywą, która integruje społeczność lokalną naszej gminy.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników festynu, zaangażowanych nauczycieli i rodziców oraz utalentowanych dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Henryka Sienkiewicza w Książkach.
I POWIATOWY KONKURS KOLĘD I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM
11 grudnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbył się I Powiatowy Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Angielskim i Niemieckim, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza w Książkach. Do przesłuchań przystąpiło czterdziestu pięciu wykonawców ze Szkół Podstawowych z Myśliwca, Łobdowa, Wielkich Radowisk, Jarantowic, Dębowej Łąki, Zielenia i Książek.
Po wysłuchaniu wszystkich wokalistów jury w składzie : p.Iwona Kaczmarczyk, p.Dorota Berent, p.Daria Rogozińska i p.Monika Kryniecka wyróżniło następujących wokalistów. W kategorii soliści – klasy I-IV: I miejsce zajęła Patrycja Skrzypczak z Jarantowic, II miejsce Patrycja Galczewska z Wielkich Radowisk, III miejsce Karolina Lipińska z Książek. W kategorii soliści – klasy V-VIII za I miejsce nagrodzono Filipa Williama Chetwynd z Wielkich Radowisk, II miejsce przyznano Wiktorowi Chmiel z Zielenia, a III miejsce zajęła Magdalena Sacha z Książek. W kategorii zespoły klas I-IV: I miejsce zajął zespół w składzie: Dominika Witkowska, Ignacy Plewa i Krzysztof Kotłowski z Myśliwca, II miejsce należało do zespołu w składzie: Oliwia Krawczyk, Patrycja Politowska, Patrycja Skrzypczak z Jarantowic, a III miejsce zajął zespół w składzie: Justyna Dudkiewicz, Amelia Grzanka, Zuzanna Iwińska. W kategorii zespoły klas V- VIII:I miejsce należało do zespołu w składzie: Lena Krause i Monika Ziarnik z Książek, II miejsce zajął zespół w składzie: Karolina Marszałek, Martyna Dembowska i Aleksandra Talkowska z Wielkich Radowisk, a III miejsce przyznano zespołowi w składzie: Wojciech Pawlos i Oliwier Ruchalski z Myśliwca. Wyróżnienia otrzymali: Marta Piotrowska z Jarantowic i Karolina Dybka z Zielenia. Zwycięzcy otrzymali narody ufundowane przez Wójta Gminy Książki, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Książkach, Firmę „Reflex” z Wąbrzeźna, „Wąbrzeskie Zakłady Graficzne”, Bank Spółdzielczy w Golubiu- Dobrzyniu Oddział w Książkach, LGD Ziemia Wąbrzeska. Festiwalowym zmaganiom przysłuchiwali się goście: Wójt Gminy Książki p. Krzysztof Zieliński, Dyrektor Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. H. Sienkiewicza w Książkach p. Ewa Jędrzejewska- Głowacka oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Książkach p. Monika Kryniecka. O profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie zadbał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach p.Jerzy Cyran. Konkurs został przygotowany przez nauczycielki SP w Książkach: p. Agnieszkę Krause i p. Katarzynę Krause.
Mikołajkowy Turniej Sportowy
Dnia 06. 12. 2018 r uczniowie klas I a i b oraz II i III wzięli udział w Mikołajkowym Turnieju Sportowym. Rywalizacja i wesoła zabawa to sposób na uczczenie dnia św. Mikołaja. Wszyscy doskonale się bawili, dając z siebie wszystko podczas klasowych rywalizacji. Nagrodą za włożony wysiłek były ufundowane przez Radę Rodziców słodkie niespodzianki.
Szkolny Wolontariat
W dniu 30 listopada br uczniowie z klas 7 i 8 wzięli udział w zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności i GOPS. Zbierali żywność w sklepach biorących udział w akcji na terenie Gminy Książki.
Udział w zbiórce żywności uwrażliwił uczniów na okazywanie pomocy potrzebującym. Nasi uczniowie aktywnie się zaangażowali w szkolny wolontariat.
Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas zaangażowali się również , jak co roku, w sprzedaż świec w kościele parafialnym w Książkach po mszach świętych w niedzielę 9 grudnia. Udział uczniów w tej inicjatywie oragnizowanej przez Caritas Diecezji Toruńskiej „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom“ uwrażliwia na potrzebę niesienia pomocy bliźnim.
Uczniowie rozwijają swoje idee wolontariackie pod opieką p. Magdaleny Kesler i włączyli się do akcji „Razem na Święta“ przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W okresie przedświatecznym corocznie uczniowie wystawiają „Jasełka“ w czasie wigilii dla samotnych, przygotowanej przez Gminny Ośrodek Opieki Społecznej i Wójta Gminy Książki .
W tym roku oprócz przedstawienia tradycyjnych „Jasełek“ i śpiewu kolęd uczniowie wykonali 80 aniołków, które przekażą jako upominek świateczny uczestnikom wigilii dla samotnych. Aniołek wykonany przez dzieci jest darem serca i radości, aby zagościła u wszystkich podopiecznych Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej. Nasi wolontariusze chcą dać samotnycm magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.
Mikołajkowe pląsy przedszkolaków
6 grudnia 2018 r. przedszkolaki bawiły się podczas mikołajkowej zabawy muzycznej Jaka to melodia? Do zabawy polegającej na rozpoznawaniu znanych i lubianych pląsów przystąpiło 11 uczestników ze wszystkich grup wiekowych. Dzieci przez miesiąc osłuchiwały się z melodiami i tekstami pląsów w domu. Wszyscy uczestnicy wykazali się znakomitą znajomością melodii oraz umiejętnością zaśpiewania pląsów. Wszystkie przedszkolaki bawiły się przy muzyce i śpiewie. Złota jedenastka otrzymała tytuł Mistrzów Muzyki i odebrała z rąk pani dyrektor i wicedyrektor statuetki oraz dyplomy. Zabawa zakończyła się spotkaniem z Mikołajem i słodkimi upominkami.
Organizator Marzena Aleksandrowicz
Andrzejkowe wróżby w grupie "Sowy"
W piątek 30 listopada dzieci z grupy ,,Sowy” przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co je czeka w przyszłości. Wśród atmosfery tańca i zabawy, znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był wyjątkową okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości, zabaw i integracji grupy.
Archiwum Aktualności