„Program dla szkół” w roku szkolnym 2019/2020
Zmiana numeru telefonu do gabinetu Stomatologicznego
Numer telefonu do gabinetu stomatologicznego:
56 6888151 wewnętrzny 113
Mała Liga Zadaniowa
W dniach 11 i 12 lutego 2020 roku w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu matematycznego Mała Liga Zadaniowa dla uczniów klas II i III. W etapie powiatowym reprezentować naszą szkołę będą:
z klas II
Barbara Feruś, Marta Okońska i Wiktoria Lewandowska,
z klasy III
Amelia Sosnowska, Michalina Staniszewska i Agnieszka Pastuszak.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Ferie zimowe
Dzień Babci i Dziadka w klasach I - III
Dnia 22 stycznia 2020 roku gośćmi uczniów klas I - III naszej szkoły były Babcie i Dziadkowie z okazji ich święta. W czasie uroczystości Dziadkowie obejrzeli część artystyczną przygotowaną specjalnie na tę okazję. Wysłuchali życzeń, które złożyły im wnuczęta i pani Dyrektor Ewa Jędrzejewska- Głowacka oraz otrzymali laurki i upominki własnoręcznie wykonane przez dzieci. Spotkanie zakończyło się zaproszeniem gości na kolejne wydarzenia przygotowywane w naszej szkole.
OBCHODY 100 ROCZNICY POWROTU KSIĄŻEK DO MACIERZY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KSIĄŻKACH
Dnia 13 stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej w Książkach odbył się konkurs historyczno-plastyczny „POWRÓT KSIĄŻEK DO MACIERZY - 100 ROCZNICA“ zorganizowany przy pomocy Pani Dyrektor Ewy Jędrzejewskiej-Głowackiej, Pana Wójta Krzysztofa Zielińskiego i Pana Dyrektora GOK Jerzego Cyrana. W czasie konkursu nad uczniami sprawowały opiekę p. Anna Polcyn oraz p. Magdalena Kesler. W konkursie uczestniczyło 48 uczniów z klas 1-8. W dniu 16 stycznia jury konkursu wyłoniło zwycięzców. Prace konkursowe podzielono na dwie kategorie wiekowe.
Klasy 1-3
1 miejsce: Aleksandra Dziura kl.3a,
2 miejsce: Nikola Palembas kl.1b,
3 miejsce: Lena Szymanska kl.1b,
wyróżnienie: Zofia Marzec kl.3a,
Klasy 4-8
1 miejsce: Weronika Buszta kl.8a
2 miejsce: Ewelina Lewandowska kl.8a
3miejsce: Patrycja Kamińska kl.7a
wyróżnienie: Karolina Michewicz kl.5c.
Dnia 17 stycznia w Szkole Podstawowej odbyła się historyczna zabawa terenowa z okazji nadchodzących obchodów „100 ROCZNICY POWROTU KSIĄŻEK DO MACIERZY”. Gra terenowa została przygotowana przez p. Magdalenę Kesler opiekuna kół zainteresowań i uczniów z koła patriotycznego i geograficznego dla wszystkich uczniów (1-8 klas). Zabawa w szkole powstała przy współpracy wspaniałego grona pedagogicznego z dyrekcją p. Ewą Jędrzejewską -Głowacką na czele. Szkolne uroczystości „100 ROCZNICY POWROTU KSIĄŻEK DO MACIERZY” rozpoczęły się apelem w wykonaniu uczniów z koła patriotycznego i geograficznego. Następnie objaśniono zasady gry terenowej i dokonano podziału na grupy. Wszystkich uczniów podzielono na 17 grup pod opieką nauczycieli. W grze wyznaczono 9 punktów z różnymi zagadkami historycznymi i geograficznymi odpowiednimi do wieku uczniów. Uczniowie wraz z wychowawcami poszukiwali, zgodnie z mapą, wyznaczonych punktów na terenie szkoły. Zabawa terenowa okazała się przyjemną formą nauki i powtórki z historii. Uczniowie świetnie rozwiązali zagadki.
Tego dnia w szkole odbyła się prelekcja historyczna dla uczniów zainteresowanych historią. Podczas prelekcji historię powrotu Książek do macierzy przybliżył uczniom Pan Wójt Senior Jerzy Polcyn. Uczniom z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji. To była niezwykła lekcja historii.
Dnia 18 stycznia 2020 r. odbyły się gminne uroczystości z okazji „100 LECIA POWROTU KSIĄŻEK DO MACIERZY”. Obchody rozpoczęto mszą świętą koncelebrowaną przez ks. proboszcza Zbigniewa Żyndę i ks. dr Edwarda Rogozę. Podczas uroczystości naszą szkołę reprezentowali uczniowie wraz z pocztem sztandarowym szkoły. Po mszy św. w Gminnym Ośrodku Kultury uczniowie Szkoły Podstawowej i Przedszkola pod kierunkiem p. Iwony Domaciuk i p. Marzeny Aleksandrowicz przedstawili inscenizację „POWRÓT KSIĄŻEK DO MACIERZY - 100 ROCZNICA”. Występ artystyczny bardzo podobał się mieszkańcom Książek i zaproszonym gościom.
Góra Grosza w przedszkolu
Przedszkolaki jak co roku spisały się na medal. Nie zawiodły dzieci wychowujących w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Przyczyniły się do realizacji marzeń ich koleżanek i kolegów. W tym roku uzyskaliśmy kwotę 456,84 zł. Pieniądze zostały przekazane Towarzystwu Nasz Dom.
I miejsce – gr. Kangurki – 153,30 zł
II miejsce – gr. Kubusie – 132, 60 zł
III miejsce – gr. Sowy – 123,38 zł
IV miejsce gr. Tygryski – 36,66 zł
Wszystkim , którzy dorzucili choć 1 grosz do naszej góry grosza serdecznie dziękuje
koordynator M. Aleksandrowicz
Życzenia Świąteczne
Udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Razem na święta”
Uczniowie naszej szkoły dalej rozwijają swoje idee wolontariackie pod opieką p. Magdaleny Kesler włączyli się po raz drugi do akcji „Razem na Święta“ przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W okresie przedświatecznym zawsze uczniowie wystawiają „Jasełka“ w czasie wigilii dla samotnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach, przygotowanej przez Pana Wójta Krzysztofa Zielińskiego, Gminny Ośrodek Opieki Społecznej w Książkach oraz Koła Gospodyń Wiejskich.
W tym roku uczniowie nie przedstawili tradycyjnych „Jasełek“ tylko przedstawienie świąteczne pt. Miesiące witają Pana Jezusa“ miłym akcentem był śpiew kolęd, który włączył wszystkich do nastroju światecznego. Nasi uczniowie, tak jak w ubiegłym roku przygotowali niespodzianki dla gości wigilijnych. Uczniowie z kół zintegrowanych wokół szkolnego wolontariatu wykonali 80 aniołków, które przekali jako upominek świateczny uczestnikom wigilii dla samotnych. Aniołek wykonany przez dzieci był darem serca i radości, aby zagościła u wszystkich podopiecznych Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej.
Działania młodych wolontariuszy w akcji przedświątecznego wolontariatu „Razem na święta” przyczyniły się do uwrażliwienia uczniów na potrzeby niesienia pomocy bliźnim, którzy potrzebują ciepła, radości i życzliwości nie tylko z okazji świąt, ale także każdego dnia.
„Spotkanie opłatkowe szkolnych kół zainteresowań” zintegrowanych wokół szkolnego wolontariatu
Dnia 20 grudnia 2019 r. odbyło się spotkanie opłatkowe dla uczniów ze Szkolnego Koła Caritas, koła patriotycznego, koła geograficznego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie, którzy aktywnie uczestniczą w roku szkolnym w akcjach wolontariackich, poczcie sztandaru szkoły oraz artystycznych występach z okazji uroczystości patriotycznych i religijnych dla społeczności lokalnej. Uczniowie wraz z opiekunką kół p. Magdaleną Kesler na spotkanie zaprosili Panią Dyrektor Szkoły Ewę Jędrzejewską-Głowacką, Pana Wójta Gminy Książki Krzysztofa Zielińskiego oraz księdza proboszcza z parafii Trójcy Świętej Zbigniewa Żyndę.
Pomoc zwierzętom
W dniu 18 grudnia 2019 roku Samorząd Uczniowski przekazał Stowarzyszeniu S.O.S dla zwierząt w Wąbrzeźnie ponad 150 kg karmy dla psów i kotów oraz szereg innych akcesoriów takich jak domki dla zwierzaków, koce itp. Zbiórka karmy rozpoczęła się pod koniec września 2019 roku. Uczniowie z klas I-VIII sukcesywnie przekazywali Samorządowi zebraną w klasach karmę bądź akcesoria dla zwierząt. Najwięcej karmy łącznie z akcesoriami zebrały klasy I-III, które podczas Festynu Świątecznego zostały nagrodzone przez Samorząd Uczniowski drobnymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej serdecznie dziękujemy za miły gest w stronę potrzebujących zwierząt.
Festyn Świąteczny
W środę, 11 grudnia 2019 r., odbył się festyn świąteczny. Przygotowania do festynu rozpoczęły się już znacznie wcześniej. Panie z Klubu Rękodzieła Artystycznego „Węzełek” z Książek wraz z grupą uczniów, rodziców oraz p. Magdaleną Kesler i p. Anną Polcyn przygotowały stroiki świąteczne. Festyn rozpoczął się od kiermaszu. Mieszkańcy Gminy Książki mogli kupić piękne ozdoby świąteczne. Niebywałą atrakcją dla podniebienia była kawiarenka przygotowana w stołówce szkolnej. Można było zjeść pyszne domowe ciasta przygotowane przez rodziców. Kolejną atrakcją festynu były występy artystyczne dzieci z grup przedszkolnych i uczniów ze szkoły podstawowej w pięknie wystrojonej sali gimnastycznej. Festyn zakończył się podsumowaniem konkursu na najdłuższy łańcuch wykonany przez uczniów. Cały dochód z festynu, jak co roku, wsparł konto Rady Rodziców. Organizowane festyny świąteczne w naszej szkole są inicjatywą, która integruje społeczność lokalną naszej gminy.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników festynu, zaangażowanych nauczycieli i rodziców oraz utalentowanych dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Henryka Sienkiewicza w Książkach.
Innowacja pedagogiczna „Wspomaganie festynów świątecznych“
Dnia 4 grudnia 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty prowadzone przez Klub Rękodzieła Artystycznego „Węzełek”. W warsztatach tych uczniowie i rodzice poznali ciekawe techniki dekoracji stroików świątecznych. Innowacja ta miała na celu integrację środowiska lokalnego oraz poznanie ciekawych metod rękodzieła- tworzenia ozdób, dekoracji świątecznych. W czasie tych zajęć powstały pod okiem z pań z „Węzełka” piękne stroiki, które wzbogaciły stoiska na festynie świątecznym. Innowację tą przygotowały p. Magalena Kesler i Anna Polcyn.
Szkolny wolontariat
Uczniowie naszej szkoły z klas 8 w dniu 29 listopada 2019 r. wzięli udział w zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności i GOPS. Zbierali żywność w sklepach biorących udział w tej akcji na terenie Gminy Książki.
Udział w tej akcji uwrażliwił uczniów na okazywanie pomocy potrzebującym. Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się w szkolny wolontariat.
„Christmas in Europe”
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli j. angielskiego zaangażowali się w międzynarodowy projekt eTwinning dotyczący wymiany kartek świątecznych z uczniami szkół z Hiszpanii, Łotwy i Turcji. Projekt nosi nazwę „Christmas in Europe”. Chętni uczniowie klas 5c, 6b i 7a ręcznie wykonali bajeczne kartki świąteczne , wykorzystując różnorodne materiały . Zawarli w nich ciepłe życzenia świąteczne pełne pokojowych przesłań, oczywiście po angielsku i w języku ojczystym. Zanim kartki zostały włożone do zaadresowanych kopert i ruszyły w Europę, zrobiliśmy kilka zdjęć. A my czekamy na kartki świąteczne od naszych europejskich kolegów i koleżanek, by zrobić wystawę na szkolnym korytarzu.
Sukces Kacpra, Julki i Magdy w konkursie „Z historią przez wieki”
W dniu 29 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Myśliwcu, odbyła się VI edycja Międzyszkolnego Konkursu "Z historią przez wieki" pod hasłem „Polscy nobliści - tropem Olgi Tokarczuk”. W konkursie, oprócz naszej szkoły, wzięły udział: Szkoła Podstawowa w Płużnicy, Szkoła Podstawowa w Jarantowicach oraz Szkoła Podstawowa w Myśliwcu. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Kacper Wiśniewski – klasa VI b, Julia Pawlak - klasa VII b oraz Magdalena Sacha klasa – VIII a. Konkurs składał się z dwóch części: indywidualnej, w której uczniowie rozwiązywali test wiedzy i zespołowej oraz zadania przed konkursowego jakim było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat życia jednego z polskich noblistów. Nasi uczniowie wybrali do prezentacji Marię Skłodowską-Curie. Kacper, Julka i Magda poświęcili sporo czasu aby przyswoić zakres materiału konkursowego, który obejmował życie, działalność i twórczość następujących postaci: Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Józef Rotblat, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk. Konkurs popowadził i przygotował pytania pan Łukasz Filipski - nauczyciel historii w Myśliwcu, który trzymał również za nas kciuki"))). Wkład pracy, indywidualna rywalizacja oraz zespołowa współpraca zaowocowały wygraną naszej drużyny! W nagrodę uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki poświęcone naszej noblistce – Wisławie Szymborskiej. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa oraz życzymy dalszych sukcesów.
opiekun grupy Anna Celmer
Magiczny czas
Mikołajkowy dzień w przedszkolu dzieci spędziły przy świątecznej muzyce. Tego dnia odbył się konkurs muzyczny Magiczny instrument. W muzycznej zabawie wzięło udział dwanaścioro przedszkolaków. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały instrument muzyczny z dowolnego materiału. Podczas konkursu prezentowały swój instrument i umiejętności muzyczne do dowolnie wybranej świątecznej piosenki. Wszystkie dzieci bawiły się wspólnie z wykonawcami, dopingowały swoich faworytów. Bezkonkurencyjna okazała się najmłodsza uczestniczka Nikola Kamicka, która zajęła I miejsce. Drugie miejsce na podium zdobył Franek Rybicki, a na III miejscu znalazł się Antek Chandzel. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy. Mikołajkowe muzykowanie zakończyło się poszukiwaniami prezentów od Mikołaja.
Z podziękowaniami dla rodziców za współpracę w przygotowaniu dzieci do konkursu
organizator M. Aleksandrowicz
Festyn Świąteczny
#dlakażdegodziecka 30 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
W dniu 20 listopada bieżącego roku Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Henryka Sienkiewicza w Książkach, wzięła udział w obchodach 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali szkołę do tego wyjątkowego wydarzenia. Wykonano prace plastyczne o tematyce związanej z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka oraz ustrojono szkołę balonami w kolorze niebieskim.O godzinie 11:40 odbył się uroczysty apel, na którym przybliżono tematykę praw dziecka. Najważniejszym punktem apelu było wystąpienie uczniów klas 4-8, podczas którego przedstawiono wszystkie artykuły z Konwencji o prawach dziecka. Zwieńczeniem obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, było symboliczne wypuszczenie przez uczniów 30 niebieskich balonów na boisku szkolnym.
Znamię! Znam je?
Uczniowie klas VII i VIII w bieżącym roku szkolnym biorą udział w programie profilaktyczno - edukacyjnym "Znamię! znam je?". Program ma na celu upowrzechnianie wiedzy na temat nowotworu jakim jest czerniak.
W ramach kampanii opracowany został unikalny w skali kraju program. Akademia Czerniaka przekazała do wszystkich VII i VIII klas materiały edukacyjne. W pakiecie tym znajduje się także specjalnie przygotowany filmik, dzięki któremu uczniowie dowiadują się, jak prawidłowo sprawdzać skórę i uchronić się przed czerniakiem.
Organizatorem kampanii „Znamię! Znam je?” jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Realizatorem w szkole jest pani Danuta Ziętara.
Archiwum Aktualności