8 listopada obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji dzieci na zajęciach kulinarnych w ramach projektu Junior Edu Żywienie przygotowały sałatkę z pieczonej dyni hokkaido z rukolą, suszonymi pomidorami, ciecierzycą, kaparami, serem halloumi oraz gruszką. Druga grupa przygotowała parówki w cieście francuskim i ciasteczka z dżemem. Gościem specjalnym była Pani Dyrektor Katarzyna Szostakowska oraz Pani Wicedyrektor Anna Świderska.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
- 5
"Mała książka -wielki człowiek"
Instytut Książki promuje od kilku lat ideę wspólnego, rodzinnego czytania. W tym roku uczniowie klas pierwszych w ramach projektu " Mała książka - wielki człowiek" otrzymali nieodpłatnie wyprawki czytelnicze, w skład których wchodzą: książka "Wnuczka antykwariusza", broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!" Projekt ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2
"Jesienne ludziki"
14 listopada uczniowie klasy 1a wykonali "Jesienne ludziki" z warzyw, owoców oraz darów jesieni ( liści, jarzębiny i owoców dzikiej róży). Prace były podsumowaniem tygodniowej tematyki o zdrowym odżywianiu i jesiennym jadłospisie.
Magdalena Uniatowska
2
Przedszkolaki obchodzą Narodowe Święto Niepodległości
- 7
Przedszkolaki wzięły udział w akcji charytatywnej ,, Zbiórka nakrętek" dla dziewczynki chorej na mózgowe porażenie dziecięce.
Przygoda w „Mandorii”
7 listopada 2023 r. odbyła się wycieczka do tematycznego parku rozrywki „Mandoria „ w Rzgowie, w której wzięli udział: 15 uczniów z klasy 6 a, 4 uczennice z 6 b i dwie uczennice z 7 a pod opieką pani Iwony Domaciuk i pani Małgorzaty Ziarnik.
Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręcznościowej oraz orientacji w przestrzeni, kształtowanie postaw prospołecznych, wyrabianie nawyku czynnego spędzania czasu wolnego.
„Miasto Przygód” to niezwykłe miejsce, które gwarantuje wspaniałą zabawę i niezapomniane wrażenia. Bez względu na pogodę, znajdziecie tu atrakcje zarówno dla młodszych, jak i starszych.
Tematyka i wystrój parku nawiązują do europejskich miast handlowych z epoki renesansu.
Taka forma wycieczki była świetną okazją do poznania nowych miejsc, wspólnego spędzenia czasu, pokonania swoich lęków. Ten wyjazd to wspaniała przygoda.
10
"Śniadanie daje moc"
W dniu 8 listopada 2023 r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w ogólnopolskiej akcji " Śniadanie Daje Moc", której celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w naszej codziennej diecie.
3
Szkoła Pamięta
W ramach akcji MEiN „Szkoła pamięta” koło patriotyczne zorganizowało w szkole zbiórkę zniczy w dniach od 23 do 27 października. W zbiórkę zaangażowały się wszystkie klasy od 1 do 8 .
W finałowym dniu akcji- delegacja uczniów z kl.7a i kl.6b pod opieką p. Magdaleny Kesler-Muzalewskiej odwiedziła miejsca pamięci ofiar II wojny światowej- pomniki: przy trasie Książki-Brudzawki oraz w Łopatkach. W miejscach tych uczniowie zapalili znicze ze zorganizowanej zbiórki przez koło patriotyczne. Pozostała część zniczy została zapalona na cmentarzach w Książkach na grobach osób związanych z oświatą, którzy przez lata kształcili młode pokolenia. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Dziękujemy wszystkim za udział w tej akcji.
M.Kesler - Muzalewska
1
Podsumowanie konkursu "Dyniowe cuda" - 27.10.2023r
Jesień to dla przedszkolaków fantastyczna okazja, by wykazać się pomysłowością i zaprezentować swoje talenty plastyczne. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, jak wspaniałymi i oryginalnymi pomysłami potrafią wykazać się dzieci pracujące pod opieką rodziców. Na konkurs "Dyniowe cuda" przyniesiono aż 27 prac, których podstawą była oczywiście dynia. Wszystkie prace były niesamowite, kolorowe, ciekawe, zabawne, bardzo pomysłowe i misternie wykonane, a każda inna i wyjątkowa.
I miejsce otrzymali: Nadia Kamińska i Wojciech Daśko
II miejsce: Antoni Gajewski
III: Nina Ciupak
Za przygotowanie dyniowych prac wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.
Gratulujemy !
3
Pierwszoklasiści w Klubie Ekologicznym "Atmosfera"
27 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w toruńskim Klubie Ekologicznym ,, Atmosfera". Tematem zajęć były ,,Ptaki w mieście". Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z różnorodnością ptaków i ich rolą w otaczającym nas środowisku. W trakcie zajęć uczniowie rozwiązywali testy i zagadki oraz brali udział w zajęciach artystycznych. W programie znalazły się: wyjście w teren na ścieżki dydaktyczne oraz gra terenowa.
3
Ruszamy z akcją "Zbiórka plastikowych nakrętek"
REGULAMIN ZBIÓRKI PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK
Akcja zbiórki plastikowych nakrętek kierowana jest do uczniów klas szkoły podstawowej I-VIII.
1. Czas trwania zbiórki- od 01.11.2023 do 24.11.2023.
2. Uczniowie przynoszą plastikowe nakrętki do swojej klasy.
3. Zbiórka plastikowych nakrętek ma następujące cele:
- rozwijanie empatii - integracja klasy we wspólnym działaniu
- kształtowanie proekologicznych postaw i podniesienie świadomości ekologicznej
4. Przedmiotem akcji jest zbiórka surowców wtórnych. Można przynosić plastikowe nakrętki(czyste):
a. po napojach, sokach, „dziubkach” po Kubusiach, kawie, nutelli ( z usuniętą tekturą pod wieczkiem),
b. z pojemników po chemii gospodarczej (np. po płynach do prania, do mycia mycia naczyń, podłóg, WC itp.),
c. z butelek po kosmetykach (np. szamponach, płynach do kąpieli, mydłach w płynie itp.), wieczka po twarogach z wiaderka, pokrywki od wiaderek po farbie, szpulki po niciach
5. Klasa, która uzbiera najwięcej nakrętek wygra wyjazd do kina. A każdy wychowawca przyzna punkty z zachowania zgodnie z kryteriami oceniania zachowania.
6. W dniu 27.11.2023 roku uczniowie przynoszą nakrętki zebrane w swoich klasach do świetlicy ( sala 39, w godz. 12:30-13:30) Worki zbiorcze należy oznaczyć markerem w następujący sposób, np. Klasa I A.
7. Koordynatorem akcji są Wychowawcy świetlicy : Pani Paulina Wysocka, Pani Karolina Kuchnicka i Pani Małgorzata Ziarnik.
Pasowanie na przedszkolaka
24 października odbyło się w naszym przedszkolu Pasowanie na przedszkolaka dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola. Na Uroczystości gościliśmy Pana Wójta Krzysztofa Zielińskiego, Panią Dyrektor Katarzynę Szostakowską, Panią Wicedyrektor Annę Świderską, przedstawiciela Rady Rodziców Panią Małgorzatę Owsianik oraz Rodziców. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz upominki.
1
POMAGAMY!
Uczniowie klasy VI a wraz z wychowawczynią – panią Iwoną Domaciuk służą pomocą.
W roku szkolnym 2022/2023 włączyli się w akcję: „Adoptuj zwierzaka” i stali się
wirtualnymi opiekunami kotki ze schroniska w Toruniu. Uczniowie odpowiedzialnie
kontynuują akcję, a dodatkowo w październiku 2023 r. przekazali już zbiórkę karmy.
Swoim zaangażowaniem pokazują, że nie jest im obojętny los bezdomnych zwierzaków.
Zajęcia kulinarne w naszej szkole rozpoczęły się. Za nami dwie kulinarne przygody. Uczniowie upiekli bułeczki cynamonowe oraz pyszną pizzę.
Sukcesy przedszkolaków w konkursie recytatorskim organizowanym przez WDK w Wąbrzeźnie
- 3
Wycieczka Malbork - Kwidzyn - Rywałd - klasy 1-3
Dnia 10 października 2023 r. uczniowie z kl. III i częściowo uczniowie klas II naszej szkoły pojechali na wycieczkę: Kwidzyn, Malbork, Rywałd. Zamek w Kwidzynie od roku 2018 posiada status pomnika historii. Dzisiejszy zamek w Kwidzynie jest drugim w mieście. Pierwszym był stary zamek, zwanym zamkiem biskupim, zbudowany przez Krzyżaków.W XVI wieku ruiny starego zamku zostały zburzone, a materiały z nich pozyskane posłużyłyza budulec dla zamku obecnego. Na zamku w Kwidzynie zobaczysz ciężkie działa francuskie zdobyte w wojnie francusko-pruskiej i od tego czasu zdobią one dziedziniec zamku. Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie dawnego państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna, zwana gdaniskiem. Poza imponującą wieżą zobaczysz na zamku w Kwidzynie najdłuższy na świecie ganek, który łączy wieżę z głównym korpusem zamku. Jednym zachowanym pomieszczeniem średniowiecznym jest zamkowa kaplica. Do roku 1935 zamek pełnił rolę sądu i więzienia. Dziś jest obiektem muzealnym otwartym dla zwiedzających.
W Malborku zwiedziliśmy zamek gotycki, wzniesiony w kilku etapach, od 1280 r. do połowy XV wieku, przez zakon krzyżacki, którego pełna nazwa brzmi: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zamek ten jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronnej i rezydencyjnej w Europie. Uczniowie poznali historię zamku opowiedzianą przez panią przewodnik i obejrzeli, m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny i z kaplicą grobową św. Anny, Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnimi Zimowym oraz Zamek Niski (Przedzamcze) z kaplicą św. Wawrzyńca i szeregiem zabudowań gospodarczych. Ponadto dowiedzieli się, że w 1997 r. zamek wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Wyprawa do malborskiej warowni okazała się wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę.
Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej w Rywałdzie. Z informacji źródłowych wynika, że parafia rywałdzka istniała już w XIV wieku, chociaż zachowały się dokumenty potwierdzające ten fakt dopiero z początków XV w.W niedługim czasie po wybudowaniu świątyni, w której umieszczono cudowną figurę Matki Bożej, ziemia pomorska stała się terenem licznych wojen prowadzonych między Polską a Krzyżakami o Pomorze Wschodnie. W 1454 r. król Kazimierz Jagiellończyk wcielając Prusy do państwa polskiego, wypowiedział wojnę zakonowi krzyżackiemu znaną w historii pod nazwą wojny trzynastoletniej (1454-1466). Podczas tej prowadzonej ze zmiennym szczęściem batalii zniszczeniu uległ również kościół w Rywałdzie. Około 1590 r. wybudowano w Rywałdzie Królewskim nowy kościół, w którym po przebudowach dokonywanych na przestrzeni dziejów zachowała się rzeźba Matki Bożeji gdzie znajduje się do dziś.
Odwozy w dniu 10.10.2023r.
Wycieczka do Warszawy 05.10.2023r. - klasy IV - V
- 5
Plan dowozu w dniu 29.09.2023 r.
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej
Gdy ktoś się zrani lub skaleczy sięga do apteczki
pierwszej pomocy medycznej, by szybko opatrywać rany, zaklejać plastrem zadrapania lub podać leki uśmierzające ból. A co się dzieje, jeśli mamy do czynienia ze zranieniem emocjonalnym?
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale by również odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną.
Celem programu Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Program składa się z 10 części tematycznych, które koncentrują się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia. W klasie czwartej zaczęliśmy właśnie część pierwszą programu pt. „Apteczka Skarbów – jak leczyć rany duszy?”. Dzieci wykonały swoje własne apteczki, które będą pomocne w trudnych dla nich momentach.
5
Archiwum Aktualności