• WIZYTA TELEWIZJI BYDGOSZCZ w naszej szkole

  Dzięki uczestnictwu naszej szkoły w programie „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem” organizowanym przez Centrum Onkologii w Bydgoszczy i zdobyciu zaszczytnego WYRÓŻNIENIA odwiedziła nas w dniu 25 listopada br.  TVP Bydgoszcz. Nasi uczniowie zaprezentowali  najaktywniejsze formy działań jakie zastosowaliśmy w programie. Od września br. wprowadziliśmy między innymi aktywne przerwy, na których wszyscy uczniowie klas III-VI tańczą, a uczniowie klas I i II skaczą na skakankach. Tańczących w ruch wprowadza grupa liderów-uczniów, pod czujnym okiem p. Ani Pawlikowskiej – nauczycielki wychowania fizycznego, która jest zarazem jedną z liderek programu. Prezentowaliśmy również nasz szkolny sklepik, w którym już od dwóch lat sprzedajemy tylko zdrową żywność. Oglądajcie nas w programie TVP Bydgoszcz w dniu 7 grudnia br. o godz. 18.30, 8 grudnia o 7.45  i 9 grudnia o godz. 21.15. Tytuł programu:  Wyprzedzić chorobę.

  ZDJĘCIA

 •  NAKARM ZWIERZAKA

  Bardzo prosimy o pomoc wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Książkach, dzieci i rodziców, do włączenia się w akcję pomocy bezdomnym psom i kotom ze schroniska w Węgrowie. Schroniska są pełne porzuconych i skrzywdzonych psów i kotów, które z dnia na dzień przestały być atrakcją dla ich właścicieli i straciły swój dom. Potraktowane okrutnie, niejednokrotnie porzucone na poboczu drogi bądź w lesie, w schronisku próbują na nowo odzyskać zdrowie, radość życia i wiarę w człowieka. Otaczane są troskliwą opieką, regularnie szczepione oraz wyprowadzane na spacery. Tutaj uczą się na nowo współżycia z człowiekiem, co umożliwia im ponowne znalezienie przyjaznego domu. W schronisku w Węgrowie mieszkają psy i koty, które macie szansę uszczęśliwićKażdy może przyczynić się do tego, że zwiarzaki będą miały miski pełne jedzenia.

  Karmę można przynosić do przedszkola lub zostawić w szkole u swojego wychowawcy. Organizatorem akcji jest pani Małgorzata Kuligowska. 

   Zbiórka potrwa do 11 grudnia 2015 r 

 • Znalezione obrazy dla zapytania krawcowaPRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ PRACĘ KRAWCOWEJ

  We wtorek 17 listopada 2015 r. grupę ,,Kaczuszki” odwiedziła krawcowa. Pani Wiesia na co dzień pracuje w przedszkolu, ale z zawodu jest krawcową. Pokazała dzieciom szablony, dzięki którym można wykroić materiał oraz różne rodzaje ściegów. Zapoznała dzieci z etapami potrzebnymi do uszycia sukienki, spodni i bluzki. Dzieci dowiedziały się, jak poprawnie zdejmować miarę do szycia ubrań. Pani Wiesia zapoznała też przedszkolaków z maszyną do szycia oraz niezbędnymi w pracy krawcowej narzędziami: miarą, nożyczkami, igłą, naparstkiem, nićmi, kredą. Dzieci chętnie wykorzystywały zdobyte wiadomości i umiejętności bawiąc się w krawców. Na zakończenie obdarowały  panią Wiesię drobnym upominkiem.

  ZDJĘCIA

 •  ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  11 listopada mieszkańcy gminy Książki uroczyście obchodzili 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyła się akademia przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej pod kierownictwem pani Marleny Barszczewskiej.

  ZDJĘCIA

 • MINI PLAYBACK SHOW

  W czwartek 26 listopada 2015 r. odbędzie się konkurs MINI PLAYBACK SHOW, który polega na wcieleniu się w wykonawców znanych piosenek. Uczestnicy muszą naśladować wygląd, gestykulację i ruchy ust prawdziwych artystów tak, by widzowie słuchający odtwarzanego z płyty lub pendrive’a utworu mieli złudzenie, że oglądają występ oryginalny.

  Warunki uczestnictwa:

  • w konkursie biorą udział uczniowie z grupy „maluchy”, kl. „0”,1,2,3,4,5,6,
  • uczestnicy przygotowują po jednym utworze/piosence,
  • uczestnicy naśladują śpiew na bazie pełnego playbacku - własna płyta CD lub pendrive - prezentowana piosenka musi być zaznaczona numerem na CD (np. przyklejona karteczka z numerem),
  • uczestnicy wcielają się w postać wybranego artysty lub zespołu, naśladują jego gesty, ruchy ust oraz wygląd,
  • uczestnicy sami przygotowują oryginalną ścieżkę dźwiękową, stroje i rekwizyty,
  • konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: 1. soliści; 2. zespoły
  • nagrania nie mogą przekroczyć 2 minut 30 sekund.

   

  Jury konkursu będzie brało pod uwagę:

  • pomysłowość,
  • charakteryzację i ogólny wyraz artystyczny,
  • dobór repertuaru,
  • synchronizację, imitację śpiewu i ruchu wybranego wykonawcy i utworu,
  • ogólne wrażenie prezentacji.

  Każdy Juror może przyznać maksymalnie 6 punktów.

  Celem konkursu jest:

  • rozbudzanie zainteresowań muzycznych,
  • integracja dzieci,
  • upowszechnianie kultury muzycznej,
  • usatysfakcjonowanie młodych wykonawców.

   

  Najlepsi wykonawcy zostaną nagrodzeni oraz zaprezentują się w czasie Festynu Świątecznego -  9.12.2015 r. i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w GOK Książki - 10 stycznia 2016 roku. Karty zgłoszenia można odbierać u pani Anny Polcyn do 19.11.2015 r. (czwartek), a uzupełnione dostarczyć do 20 listopada (piątek).

 • ŚNIADANIE DAJE MOC

  W dniach 6 i 9 listopada 2015 r. klasy I- III  po raz kolejny wzięły udział w akcji ,,Śniadanie daje moc". W klasach zostały przeprowadzone pogadanki na temat zdrowego odżywiania, uczniowie wykonali pożywne kanapki oraz ciekawe prace plastyczne. Dzieci świetnie się bawiły i z ogromnym apetytem konsumowały przygotowany wspólnie posiłek.

  ZDJĘCIA

 • 4 C W KRAINIE WAG

  6 i 9 listopada na lekcjach matematyki uczniowie klasy 4 c przenieśli się do Krainy Wag. Poszukiwania wag przeprowadzone w szkole i w domach dały wszystkim uczniom możliwość zapoznania się z jednostkami masy w czasie wykonywania różnych pomiarów. Dzieci ważyły siebie, swoje tornistry, drugie śniadanie i przedmioty codziennego użytku. Wykonując praktyczne ćwiczenia poznały również wagi: brutto, netto, tara. Dzieci uczyły się korzystać z wagi: łazienkowej, hakowej, szalkowej, elektronicznej. Wszystkie dzieci bardzo chętnie wykonywały ćwiczenia pod kierunkiem pani Wiesławy Dymowskiej. Lekcje po raz kolejny okazały się za krótkie, bo uczniowie chcieli wykonywać jeszcze więcej różnych ćwiczeń.

  ZDJĘCIA

 • 4C NA TROPIE... JEDNOSTEK DŁUGOŚCI

  4 listopada uczniowie klasy 4c wyruszyli na poszukiwania … jednostek długości. W związku z wyjściem poza teren szkoły, dzieci miały na sobie kamizelki odblaskowe, co mobilizowało przejeżdżających kierowców do wzmożonej ostrożności. Uczniowie podzieleni na grupy i wyposażeni w różnego rodzaju miary: taśmy miernicze, calówki, miary krawieckie, liniały, mierzyli różne odległości. Ćwiczenia odbywały się w sali lekcyjnej, na korytarzu, na boisku oraz na ulicy Szkolnej. Ocenianie odległości „na oko” i następujące po nim pomiary wzbudzały ogromne emocje. Każdy chciał jak najdokładniej ocenić odległość. Dzieci mierzyły i pokazywały różne długości: 1 mm, 1 cm, 1 dm, 1 m, 10 m, 100 m. Niestety lekcja okazała się za krótka na zmierzenie 1 kilometra, ale z wiarygodnych źródeł udało nam się dowiedzieć, że dokładnie taką odległość trzeba przebyć od nowej do starej szkoły w Książkach. Terenowa lekcja, przeprowadzona przez nauczycielkę matematyki panią Wiesławę Dymowska, wzbudziła wielkie zainteresowanie oraz wzbogaciła uczniów o nowe doświadczenia i umiejętności matematyczne.

  ZDJĘCIA

 •  SPOTKANIE Z MYŚLIWYM

  Od października roku szkolnego 2015/ 16 w klasie I c  organizowane są spotkania z  pod hasłem: Poznajemy ciekawych ludzi i ich pracę. Dzięki temu uczniowie mogą poznać przedstawicieli różnych zawodów, którzy w ciekawy sposób opisują wykonywaną przez siebie pracę.

  W listopadzie uczniowie spotkali się z członkiem Gminnego Koła Łowieckiego ,Darz Bór” w Jabłonowie Pomorskim. Pan Tomasz Michewicz zapoznał dzieci z działalnością myśliwych na rzecz ochrony przyrody oraz tradycjami myśliwskimi, takimi jak: gra na rogu sygnalizacyjnym, gwara myśliwska. Opowiedział również o tym, w jaki sposób myśliwi pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Dzieci chętnie słuchały i zadawały wiele ciekawych pytań. Na koniec zajęć miały możliwość zagrania na rogu myśliwskim. Z okazji dnia św. Huberta złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę.

  ZDJĘCIA

 • LICZYMY W RUCHU

  3 listopada br. uczniowie klas III a i III b uczestniczyli w zajęciach, których celem było rozwijanie umiejętności liczenia w oparciu o aktywność ruchową. Zajęcia prowadzone były na sali gimnastycznej. Uczniowie rozwiązywali działania w zakresie dodawania, odejmowania i mnożenia, a jednocześnie uczestniczyli w zabawach i grach ruchowych. Dzieci miały okazję przekonać się, jak można wspaniale bawić się i zarazem uczyć, współdziałając w zespole. Zajęcie prowadziła pani Jolanta Kwaśniewska. 

  ZDJĘCIA

 • OTWARCIE WYSTAWY PRAC PLASTYCZNYCH JUSTYNY I SZYMONA WOLIŃSKICH

  29 października w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych rodzeństwa Justyny i Szymona Wolińskich, uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Książkach. Malowane kredkami, pastelami, flamastrami pokazują świat bajek i przyrody widziany oczami autorów.

  Szymon jest uczniem niepełnosprawnym a rysowanie jest jego wielką pasją, której poświęca każdą wolną chwilę. Bohaterami prac są przede wszystkim zwierzęta występujące w bajkach. Jego obrazki są zabawne, wesołe i kolorowe. Szymon przeważnie kontury postaci wykonuje czarnym pisakiem, a potem koloruje je olejnymi lub suchymi pastelami. Justyna, również utalentowana plastycznie siostra Szymona, prezentuje rysunki, w których dominują motywy przyrody, kwiatów i zwierząt. Prace wykonuje farbami akrylowymi na płótnach i suchymi pastelami na kartkach. Justyna i Szymon są laureatami wielu konkursów plastycznych.

  Wystawa będzie czynna  do 10 listopada 2015 r. w godzinach otwarcia Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Inicjatorką wystawy była pani Anna Polcyn.

  ZDJĘCIA

 •  KONKURS PLASTYCZNY "JESIENNE INSPIRACJE" dla uczniów klas 2 i 3

  29 października 2015 roku odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Jesienne inspiracje". Brali w nim udział uczniowie z klas drugich i trzecich. Prace wykonywano techniką malarską, wykorzystując farby plakatowe. Pracy twórców towarzyszyła muzyka o tematyce jesiennej. Konkurs przygotowała i prowadziła pani Renata Sądowska. Nagrodzone zostaną prace, które zdobędą największą ilość głosów wśród społeczności uczniowskiej i pedagogicznej. Zachęcamy do obejrzenia w naszej szkole wystawy tychże prac.

  ZDJĘCIA

 • WYCIECZKA KLAS 3 DO STANISŁAWEK

  21 października br. uczniowie kl. III a i III b uczestniczyli w wycieczce do skansenu w Stanisławkach. Pani Irena Szymion, właścicielka skansenu, przeprowadziła krótką lekcję historii. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawych opowieści o życiu ludzi w dawnych czasach. Z zainteresowaniem oglądali wiele eksponatów zgromadzonych na podwórku i w zabytkowej chacie. W czasie przerw dzieci chętnie brały udział w zabawach przeprowadzonych na świeżym powietrzu.

  ZDJĘCIA

 •  TABLICE INTERAKTYWNE

  Nasza szkoła pozyskała 9 tablic interaktywnych. W skład każdego zestawu wchodzą: tablica multimedialna nowej generacji, projektor oraz laptop z oprogramowaniem. Z tablic tych korzystają uczniowie klas IV- VI. Sprzęt trafił do szkół dzięki przystąpieniu naszej gminy do programu „Realizacja systemu innowacyjnej edukacji w województwie kujawsko-pomorskim poprzez zbudowanie systemu dystrybucji treści edukacyjnych”. Prowadzi go Urząd Marszałkowski, a jego partnerami są 132 samorządy naszego województwa. Nasza gmina brała również udział w pierwszej edycji tego projektu, która zakończyła się w 2012 roku. Otrzymaliśmy wówczas 7 tablic do  klas I – III. Urząd Marszałkowski realizuje ten projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pani dyrektor szkoły podstawowej wraz z Wójtem Gminy Książki odebrała „Akt przekazania”, a pan wójt otrzymał „Podziękowanie” za wzięcie udziału w programie. Dzięki nowym technologiom nauka  z pewnością będzie ciekawsza i przyjemniejsza.

  ZDJĘCIA

 •  Certyfikat „Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem"

  Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Książkach w dniu 16 października br. otrzymała Certyfikat „Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” z wyróżnieniem w realizacji programu. Głównym celem programu jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów w oparciu o zasady profilaktyki nowotworów zawarte w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Nauczycielami- liderami  realizującymi program w naszej szkole są: p. Ewa Dymowska, p. Anna Pawlikowska, p. Ewa Jędrzejewska-Głowacka i p. Tomasz Sulikowski. Uroczyste wręczenie certyfikatów dla szkół wyróżniających się systematycznymi i ciągłymi działaniami w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych  nastąpiło  na konferencji podsumowującej dla nauczycieli w Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. W bogatym programie konferencji znalazł się m. in. wykład prof. dr hab. Romana Ossowskiego „Edukator zdrowia w szkole – wyzwania i nadzieje”. Na zakończenie odbyła się część warsztatowa, gdzie dziennikarze i redaktorzy przeprowadzili wywiady z uczestnikami konferencji. Otrzymane wyróżnienie zachęciło nas do kontynuacji działań i z pewnością weźmiemy udział w programie również za rok.

  ZDJĘCIA

 • ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ PRAC PLASTYCZNYCH JUSTYNY I SZYMONA WOLIŃSKICH

 •  LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO

  7 października 2015 r. w Wąbrzeskim Domu Kultury odbyło się wręczenie nagród laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie plastycznym ,,Wakacyjna przygoda”. Do konkursu zgłosiło się sześcioro dzieci z grupy ,,Kaczki”. W swoich pracach przedstawiły przygody przeżyte podczas tegorocznych letnich wakacji. 

  Jury doceniło prace dwójki dzieci z grupy ,,Kaczki” i w Kategorii Przedszkola przyznało:

  -I miejsce- Aleksandra Baran

  -III miejsce- Bartosz Banasik

  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  ZDJĘCIE

 • KONKURS FILMOWY

  Zapraszamy  uczniów  klas 4 - 6   do wzięcia udziału  w konkursie filmowym o Nagrodę Dyrektora Szkoły

  Najlepsi filmowcy z każdej  klasy  nakręcą  1 minutowy (60 sekund)  film.

  Są trzy tematy  do wyboru:

  1. Dlaczego warto czytać książki?

  2. O książkach, o bibliotece np. żartobliwie,  poważnie lub niezwykle.

  3. O wybranej  książce, konkretnym tytule (np. Mikołajek).

  Jury konkursu oceni:

  • zgodność z tematyką konkursu
  •  pomysłowość  autorów
  •  oryginalność   i  kreację filmu
  • ciekawy sposób ujęcia tematu

  Filmiki obsługiwane przez Windows Media Player oddajemy na płycie DVD do 30 listopada 2015 r. w bibliotece szkolnej. Każda klasa kręci 1 film 60 sekund. Przyjmiemy również prace autorskie indywidualne lub zespołowe.

 • KROPELKI - koło taneczno-rytmiczne w przedszkolu   

   W październiku w rytmie muzyki rozpoczęło swoją działalność koło taneczno- rytmiczne w przedszkolu. Koło działa od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek w godz. 14.00 – 14.30 . Skierowane są do dzieci 5 letnich, przejawiających predyspozycje i zainteresowanie tańcem. Zajęcia mają na celu  stymulowanie i wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju, wyzwalanie aktywności ruchowej poprzez taniec i zabawy przy muzyce opartej na naturalnej potrzebie ruchu. Efektem tych działań będzie prezentowanie umiejętności dzieci na różnego rodzaju uroczystościach przedszkolnych, szkolnych i lokalnych oraz w przeglądach, festiwalach tanecznych. Zachęcamy przedszkolaków do udziału w zajęciach i gwarantujemy dobrą zabawę. Opiekunem grupy jest pani Marzena Aleksandrowicz.

  ZDJĘCIA

 • DZIEŃ CHŁOPAKA W 6 A

  30 września w klasie 6a odbył się DZIEŃ CHŁOPAKA. Na zajęciach z wychowawcą dziewczynki podzielone na grupy zapraszały kolejno swoich kolegów do wykonywania wylosowanych zadań. Chłopcy m. in.: brali udział w rewii mody, z uśmiechem zjadali plasterek cytryny, szukali niespodzianek w balonikach, robili ćwiczenia gimnastyczne, śpiewali. Na koniec każdy z chłopców otrzymał medal z napisem SUPER CHŁOPAK. Wszyscy przez godzinę świetnie się bawili. Nad bezpieczeństwem czuwały panie: B. Schier, E. Zarembska oraz W. Dymowska, która razem z dziewczynkami przygotowała imprezę i wykonała dokumentację fotograficzną.

  ZDJĘCIA

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Henryka Sienkiewicza w Książkach
  ul. Szkolna 6
  87-222 Książki
 • 56 68 88 151

Galeria zdjęć